Så blir du mer effektiv på jobbet

Publicerad 2011-04-05 12:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trots att vi numera har alla möjliga tekniska hjälpmedel i arbetslivet blir vi inte mer effektiva och mindre stressade för det. Istället slösar anställda bort en stor del av arbetsdagen.

– Våra vanor gör oss röriga. Förr kom posten en gång om dagen. I dag får vi mejl hela tiden, post flera gånger om dagen, sms och telefonsamtal vi tror vi måste svara på med en gång., säger Lucy Sbrocchi som jobbat med att effektivisera kontor sedan 1980-talet.

De senaste åren arbetar hon efter Toyotas ”Lean-modell” som ursprungligen utvecklades för att strömlinjeforma arbetet i bilfabrikerna och göra dem mer effektiva. Modellen identifierar ett flertal slöseriområden som hon kartlägger och försöker förändra tillsammans med medarbetarna.

– Många är skeptiska i början men sedan blir det mycket skratt när de inser hur mycket saker de sitter med. När personalen väl är inblandad, hittar de egna förbättringssätt, säger Lucy Sbrocchi.

På företagens resultatrad handlar det om att kunderna inte är beredda att betala för slöseri.

Konkurrensmässiga företag måste vara snabba och transparenta mot kunden.

Företagen måste jobba smartare och det går inte att ha fullt kaos på kontoret. Förvånansvärt stor del av arbetstiden slösas bort på onödiga sysslor.

– Vi har undersökningar som visar att kärnverksamheten bara tar 40 procent av arbetstiden. 60 procent går åt till spontana möten, till att vänta på svar, till att leta, säger Lucy Sbrocchi.

Metoden identifierar åtta olika områden som kan förbättras. Från högarna på skrivbordet till överbokade almanackor och mejlkorgar som svämmar över.

Ett av områdena är överproduktion och Lucy Sbrocchi illustrerar med en person hon hjälpte som fick en fråga från sin chef på mejlen. Han skickade samma fråga till åtta andra personer. Totalt genererade det 80 meddelanden.

– Det är ett tecken på överproduktion. Behöver alla verkligen det där mejlet? Du är nåbar 24 timmar om dygnet. Folk styrs av det istället för att själva styra. Alltför många öppnar sina inkorgar och tänker ”sen”, säger hon.

Andra områden som genererar mycket slöseri är:

  • Överarbete – den där rapporten som ingen frågar efter, kanske är det dags att sluta skriva den?
  • Omarbete – fel ifyllda blanketter och reseräkningar som vandrar fram och tillbaka mellan medarbetarna.


– Ett långsiktigt mål kan vara att förenkla blanketterna så att man slipper göra om hela tiden, säger Lucy Sbrocchi.

  • Väntan – på svar från folk eller på ett it-system som ligger nere.
  • Lager – hur skrivborden och bokhyllorna fylls med pärmar, pennor, block och papper utan att någon rensar.


– Ett av mina skräckexempel var en chef som hade ett välstädat kontorsrum som han visade upp för kunderna. På det extra kontoret längre ned i korridoren som han inte visade upp stod det 450 pärmar. Det tog säkert 20 arbetstimmar att rensa upp, säger Lucy Sbrocchi.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador.

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan