Räntan

Så dyrt blir bolånet om Riksbankens prognos slår in

Publicerad 2012-04-18 14:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Riksbankens räntebesked gör att mest ränteökningar väntar i framtiden. Men det närmaste året kan bli lugnt för bolånetagarna.

För ett hushåll med bolån på två miljoner och rörlig ränta kostade lånen 7 500 kronor i månaden efter ränteavdrag hösten 2008 när finanskrisen var ett faktum. Ett drygt år senare dippade månadskostnaden till 1 800 kronor.

– Ett tag när det var som lägst trodde man nog att det skulle vara så ett bra tag. Men trenden har varit uppåtgående, säger Erika Pahne på Institutet för Privatekonomi på Swedbank som gjort beräkningarna.

Jämfört med bottennivån har räntekostnaden för samma lån nu mer än fördubblats och är i dag 4.700 kronor i månaden. Det är ändå lägre än vid årsskiftet då kostnaden var 5.300 kronor.

Och räntenivåerna är för närvarande ovanligt sammanpressade och det kan vara läge att åtminstone binda en del av sina lån, menar Pahne.

– Det skiljer väldigt litet mellan bundet både på kort sikt och på lång sikt och med en uppåtgående prognos på sikt för den rörliga räntan så talar det för att man kan faktiskt binda en del för att få ned sin risk.

Om Riksbankens långsiktiga prognos slår in och får full effekt på boräntan skulle det innebära att räntekostnaden i exemplet om tre år är drygt 1 750 kronor högre än i dag.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Priset på guld fortsätter att rasa

Tappat 100 dollar per uns. Priset på guld föll för sjunde handelsdagen i rad på fredagen. Det är det längsta prisfallet på fyra år. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: Alamy DN tipsar – så får du sommarjobb utomlands.

Fixa sommarjobbet utomlands

Är du äventyrlig och vill komma bort från Sverige i sommar? I så fall kan du söka sommarjobb utomlands. Förbered dig noga innan du ger dig av.

Undvik att bli lurad. Det här måste du veta inför sommarjobbet. 172 6 tweets 166 rekommendationer

Inget sommarjobb? Ännu finns hopp om ett sommarjobb. 87 5 tweets 82 rekommendationer

Vad kan du om yrken? Vad gör en speleolog, och vad är en odontolog?

Foto: Reuters

Vinstras kan få Dell att överge datorer

Grundaren vill skifta fokus. Kvartalsvinsten för det amerikanska it-företaget Dell sjönk med 79 procent jämfört med motsvarande kvartal från förra året.

Foto: Scanpix

Blockets betaltjänst får skarp kritik

Storbankerna tar strid. Blockets nya betaltjänst som ska stoppa bedrägerier på nätet får hård kritik av bankerna som menar att banksekretessen rundas. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Så handlar du säkert på nätet. Undvik att bli lurad. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Paypal eller Payson? Betaltjänsternas plus och minus. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Mer från förstasidan

Man anhållen för våldsamt guldrån

Skäligen misstänkt. En 23-åring togs in på söndagsmorgonen för förhör och anhölls senare. 23 6 tweets 17 rekommendationer

Vittne berättar för DN: ”Jag såg hur en av rånarna sköt flera skott.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Asienturist dog av giftigt gin

Metanol. Vanlig flaska gin från butik visade sig ha dödligt innehåll.

Foto: Scanpix

Lysning stundar i dag i Slottskyrkan

Prinsessan Madeleine och Chris O'Neill. Ceremonin sker klockan 11.00 på söndagen. Efteråt blir det mottagning på Slottet för inbjudna.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.