Fordonsindustrin

Så många jobb hotas om Saab läggs ner

Publicerad 2009-11-25 09:11

Foto: Erik Abel / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Cirka 6.000 jobb är i fara om Saab lägger ned verksamheten. Över 3.000 personer riskerar att förlora jobbet på Saab och lika många hos bolagets underleverantörer. Den uppskattningen gör Svenåke Berglie, vd för branschorganisationen Fordonskomponentgruppen.

- Vi har tidigare räknat med att det är ett jobb på Saab och ett jobb hos underleverantörerna. Det är likadant hos Volvo. Nu har underleverantörna dragit ned eftersom Saab har minskat produktionen, men det är ändå ungefär lika många som hos Saab, några tusen anställda, säger Svenåke Berglie, till DN.se.

- Man kan nog säga att vi skulle hamna i en katastrofsituation. Saab är mycket av motorn i Trollhättan, säger Bo Carlsson, chef för Arbetsförmedlingens industridel i Trollhättan.

När Saab var som störst i Trollhättan arbetade över 9.000 personer på bilföretaget. För ett år sedan hade Saab mer en än 4.000 anställda.

Efter de stora varslen i våras fick 700 personer lämna företaget. Under den senaste månaden har Saab anställt 160 personer, för att ha tillräckligt många anställda för att kunna öka produktionen i januari.

- För mig är det ett chockartat besked, säger Bo Carlsson, som på senare tid kunnat glädjas åt företagets nyanställningar.

Arbetsförmedlingen har med statliga pengar kunnat öppna en särskild avdelning för industrianställda. Tolv personer har från september arbetat med att få uppsagda fordonsarbetare i nytt arbete. Industriförmedlingen kommer att arbeta under hela 2010.

- Vi har 1.200 inskrivna hos oss. Utöver det finns 3.300 inskrivna på den vanliga Arbetsförmedlingen, säger Bo Carlsson.

Han har erfarenhet från tidigare industrinedläggningar. Han arbetade på arbetsförmedlingen i Bengtsfors, när Volvos bilsätestillverkning lades ner. 1.000 personer varslades i Bengtsfors. Det har gått tio år sedan dess och efter numera har kommunens arbetslöshet som inte sticker ut i statistiken.

- Det var en katastrofsituation i Bengtsfors. Nu är arbetslösheten nere på normala siffror. Det här är något som orter går igenom, säger Bo Carlsson.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Flicka skadades svårt i fall

Föll från andra våningen i fastighet i Malmö. Flickan, som är född 2008, fördes till sjukhus med allvarliga skallskador. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP Soldater tillhörande Fria syriska armén i Idlib i mars.

Rebellarmé: Sätt in flygräder

Vill rikta dem mot syriska regimen. FSA överger dessutom FN:s fredsplan efter att 92 personer, varav 32 var barn, dödades i Homs. 18 1 tweets 17 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan