Ring gratis och se den du pratar med samtidigt. Så gör allt fler ungdomar. Programvaror finns gratis på nätet.
För inte så länge sedan var telefonsamtal med en rörlig bild på den du talar med något av science fiction och sinnebilden av framtidens högteknologi. Nu är det vardag för väldigt många tonåringar.
Det finns en mängd gratis programvaror som gör det möjligt att kommunicera utan telefonabonnemang. Förutom svenskutvecklade Skype har även datajättarna Apple, Google och Microsoft program som gör att du kan ringa gratis videosamtal till alla andra som har programmet installerat och en webbkamera inkopplad.
– Oovoo är ett program som används mycket av amerikanska ungdomar. Det lanserades egentligen för affärsfolk, men används nu som ett kommunikationsverktyg av unga, säger Ann Charlotte Kornblad på telekombolaget Ericsson.
Enligt en undersökning från Ericssons ConsumerLab ägnar sig var femte amerikan i åldern 13–14 år åt att videochatta varje dag. Bland ungdomar i åldern 13–17 år är det varannan som någon gång använder sig av videosamtal.
– Många unga låter bara webbkameran stå på så att de kan se varandras rum och umgås. De kan också ha fest och sätta på musik och dansa och skoja, säger Ann-Charlotte Kornblad.
De nya programvarorna gör det möjligt att koppla upp flera fönster på datorskärmen så att du kan se flera av dina vänner samtidigt. Det använder de unga både när de spelar spel och läser läxor.
För ungdomar är tekniken inget problem. Den kommer först på tredje plats bland orsaker till att de inte ringer videosamtal. De främsta skälen är att de inte har tid eller lust.
– Ungdomar som skapat en vana att ringa videosamtal kommer att ta med sig den in i vuxenlivet och använda det på arbetsplatsen och i vardagslivet, säger Ann-Charlotte Kornblad.
För att komma i gång måste du ladda ned ett program till din dator från nätet och skapa ett konto. Du behöver också en webbkamera av hyfsad kvalitet och en internetuppkoppling av det snabbare slaget.
En jämn och pålitlig kvalitet på uppkopplingen är en förutsättning för att bilden inte ska bli ryckig eller tappa synkroniseringen med ljudet.
När du har de tekniska förutsättningarna kan du ställa in ljud och bild. Sedan är det bara att börja lägga till vänner, släktingar och arbetskamrater och sätta i gång samtal öga mot öga genom cyberrymden.
Med hjälp av särskilda appar går det också att ha videosamtal mellan datorer och vissa smarta mobiler.