Syftet med samgåendet är enligt Vattenfall att skynda på övergången till klimatneutral drift till 2050. Det sker genom ökade investeringar i förnybar energi och utveckling av teknik för avskiljning och lagring av koldioxid (CCS).
Företagen går samman för att utveckla Vattenfalls CCS-anläggning Schwarze Pumpe i Tyskland och Nuons motsvarande anläggning i Buggenum i Nederländerna.
En av de främsta prioriteringarna är att investera i vindkraft till havs. Det innebär att stora vindkraftparker som Nuons anläggning Egmond aan Zee och Vattenfalls anläggningar Lillgrund och Kentish Flats kommer att utvidgas. Bolagen strävar efter att 2015 producera 15 terawatttimmar (TWh) vindkraft, jämfört med 2,5 TWh i år.