Lånet är på 400 miljoner euro. För att pengarna ska betalas ut kräver EIB att den svenska staten står för garantier.
- Det är ett viktigt steg på vägen och vi är positiva till att en av milstolparna har passerats. Men det är en bit kvar innan allt är klart. Riksgälden ska ta beslut om garantin och EU-kommisionen ska ge sitt godkännande men det här innebär att vi är en god bit på väg att avsluta affären, säger Christian von Koenigsegg, delägare i Koenigsegg som är på väg att köpa Saab, till DN.
- Självklart är det viktigt för oss att kunna avsluta affären så fort som möjligt eftersom det är viktigt att arbetet med Saab kan påbörjas. Vi räknar med att nå avslut innan slutet av året, fortsätter han.
Lånet ska användas till forskning och utveckling av bränslesnålare teknik och utveckling av säkrare och mer miljövänliga bilar.
EIB har kommit fram till att man tror på Saabs affärsplan.
- Nu vidtar detaljförhandlingar om finansiella kontrakt, uppföljningsvillkor och andra detaljer för lånet. Vår stab fortsätter ha nära kontakt med nya Saab och Koeningsegg som ägare är naturligtvis djupt inblandade säger Eva Srejber vid EIB till DN.
Det finns ingen tidsram för när detaljförhandlingarna kan vara klara.
Den andra oktober lämnades en ansökan in till EU-kommissionen om att svenska regeringen vill lämna en garanti för lånet. Men ett beslut i frågan kan dröja till en början av december säger en EU-kännare till DN Ekonomi.
Innan regeringen kan fatta beslut om garantier ska EU-kommissionen ha prövat och godkänt att låneupplägget inte strider mot EU:s statsstödsregler.
Den processen startade den 2 oktober med regeringens så kallade notifiering och kommissionen har två månader på sig, med möjlighet till förlängning.
Riksgälden har på regeringens uppdrag förhandlat om villkoren för garantierna. Planen är att staten ska garantera hela lånet efter samma upplägg som Volvo Personvagnar i våras.
Regeringen kräver att Saab har säkerheter som motsvarar lånesumman.
- Om det skulle gå illa och garantin måste infrias ska skattebetalarna gå fria. Därför krävs fullgoda säkerheter, säger Erik Sjulander, biträdande avdelningschef på Riksgälden, till TT.
Riksgälden är ännu inte redo att lämna en rekommendation till regeringen.
- Det kan bli i morgon eller längre fram, säger Erik Sjulander.
Anna Petre, chef för samhällskontakter på Saab, tycker att beskedet känns oerhört positivt.
- Vi har blivit av med en tung sten. Ryggsäcken är lite lättare, men vi vet att det inte är klart ännu, fortsätter hon.
Nu återstår väntan på regeringens besked om statliga garantier och EU-kommissionens godkännande.
- Det är processer som vi inte kan påverka och även om vi tror på en positiv utgång så vågar vi inte säga något om tidsramen, säger hon.
Sedan den 20 februari, när Saab gick in i rekonstruktion som avslutades ett halvår senare, har bolaget levt på ett lån från General Motors på 150 miljoner dollar, cirka en miljard kronor. De första tre månaderna brändes nästan en tredjedel av lånet. Har pengarna fortsatt att gå åt i samma takt är kassan tom i mitten av november.
Anna Petre duckar på frågan hur länge pengarna räcker.
- Vi är bra på att spara pengar. Vi har byggt upp en marginal och har en flexibilitet.
Hon hoppas att alla processer som Saab är beroende av kan falla på plats så snabbt som möjligt.
- Vi står i startblocken och vill komma i gång med det nya Saab tillsammans med Koenigsegg.
Hur ska ni lyckas vända försäljningen som har rasat enormt det senaste året?
- Det är en resa som vi måste göra när allt det här är klart. Det gäller att vinna tillbaka kundernas förtroende och det tror jag stenhårt på att vi kan göra med de nya modellerna, säger Anna Petre.
Nästa år kommer en ny 9-5 och en liten stadsjeep, 9-4 X, som ska byggas i Mexiko. Senare under året väntas även 9-5 som kombi. Förutom 9-4 X ska alla bilar tillverkas i Trollhättan.