Saab får med all sannolikhet vänta ytterligare en månad för att få besked om bolaget får det livsviktiga lånet från Europeiska investeringsbanken. Banken uppger att de behöver längre tid för att analysera Saabs ansökan, skriver ekonomisajten E24.
En av grundbultarna i Koenigsegg Groups planerade köp av Saab Automobile är att biltillverkaren ska få ett lån på cirka 4,3 miljarder kronor av Europeiska investeringsbanken. I de ursprungliga planerna har de inblandade parterna räknat med att få besked om lånet beviljas på EIB:s styrelsemöte den 22 september men den tidsplanen lär knappast hålla.
- Det datumet baseras på att informationen och det vi behövde veta skulle komma väsentligt tidigare än vad den gjorde, säger Eva Srejber, vicechef på Europeiska investeringsbanken till E24.
Nu blir i stället det troliga datumet 21 oktober då EIB har nästa styrelsemöte.
För att banken ska godkänna ett lån krävs också att den svenska staten ger kreditgarantier. I den processen deklarerade regeringen i förra veckan att köparen Koenigsegg Group måste få ihop ytterligare privat kapital. Där har Koenigsegg Group nämnt att det saknas tre miljarder kronor för finansieringen.