Fordonsindustrin

Saabnedläggning kan kosta 7.500 jobb

Publicerad 2009-05-12 10:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En nedläggning av Saab innebär inte bara att de 4.000 anställda där blir utan jobb. Ytterligare mellan 2.200 och 3.500 jobb försvinner.

Tillväxtverket (tidigare Nutek) har låtit konsultföretaget WSP analysera vad som sker inom fordonsindustrin i dag och vilka effekter krisen kan komma att få.

Branschen, som är den ojämförligt största när det gäller att generera sysselsättning bland leverantörer och underleverantörer, beräknas vanligtvis direkt och indirekt ge jobb åt 140.000 personer. Det kan, enligt rapporten, vara en underskattning men omkring 50.000 personer.

I två räkneexempel visas vilka effekter en nedläggning av Saab skulle kunna få för Västra Götaland.

Beroende på hur stor andel av Saabs leveranser som kommer från den egna regionen försvinner ytterligare mellan 2.200 och 3.500 jobb om Saab läggs ned.

I kalkylen utgår man från att alla som förlorar jobbet blir arbetslösa på helårsbasis. Arbetslöshetsersättningen antas vara 242.000 kronor per person och år.

Snittlönen uppskattas till cirka 320.000 kronor. Det ger ett inkomstbortfall för dem som blir arbetslösa med 524 miljoner kronor respektive 611 miljoner kronor. Som konsekvens av det minskar inkomstskatten med 178 respektive 208 miljoner kronor.

Den disponibla inkomsten i Västra Götaland sjunker vilket medför att hushållens privata konsumtion minskar. Det får i sin tur återverkningar på handel och tjänster i regionen.

Slutsatsen är att minskad produktion i fordonsindustrin ger större spridningseffekter på sysselsättningen jämfört med andra branscher. För varje 1.000-tal jobb i fordonsindustrin som försvinner, kommer indirekt ytterligare 1.600 jobb att förloras.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen under lupp.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Foto: Kyodo News / AP

Fredrik Ljungberg bryter med klubben

”Vi har olika ambitioner”. ”Han vill vinna saker nu under sina sista år i karriären”, säger Ljungbergs representant Walid Bouzid.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.