Saabs chanser att överleva är mycket små. Det säger källor med god insyn i processen till DN Ekonomi.
Den havererade affären med Koenigsegg Group väcker frågan om Saabs möjligheter att överleva, det konstaterar GM i ett pressmeddelande. En källa med insyn i processen säger också att det nu ser mycket mörkt ut för Saab.
Karin Kirchner, GM:s europeiska kommunikationschef, säger till DN.se att styrelsen ska träffas på tisdag nästa vecka för att då fatta beslut om Saabs framtid.
Hon framhåller att GM skötte förhandlingarna enligt god sed och tradition:
- Vi har tagit ansvar, vi har gjort allt som kan förväntas av oss. Frågor om orsakerna till beslutet besvaras av Koenigsegg Group. Det här kommer från dem.
Besvikelse sägs nu råda inom GM. Företaget ska inte ha fört aktiva diskussioner med några andra intressenter.
Norrmannen Bård Eker, delägare i Koenigsegg Group, vill inte peka ut någon eller något som bidragande till att man väljer att avstå från affären.
– Det är inte en enskild sak som gått fel. Det är snarare en kombination av saker som inte fungerat. Men huvudsakligen beror vårt avhopp på att processen tagit alldeles för lång tid. För varje dag som går, rör sig Saab åt fel håll. Se bara på hur få bilar bolaget säljer idag, säger han till DN.
Den plan som Koenigsegg Group hade för att vända Saab är enligt Bård Eker inte längre tillräcklig.
– Det är förbannat trist och vi hoppades att det skulle gå. Men för någon vecka sedan började vi inse att det här inte skulle gå ihop, säger han.
Hos Saab kom beskedet som en överraskning. Frågan är om det innebär slutet för bolaget?
– Det är GM som äger Saab och vi får avvakta vad deras styrelse gör, säger Eric Geers, informationschef på Saab.