Nya Wermlands-Tidningens ägare, familjen Ander, har förlorat över en kvarts miljard på sina aktier i Schibsted. Nedskrivningarna har vänt en jättevinst till en gapande förlust på drygt 200 miljoner kronor.
Det skulle bli nästa steg i NWT-koncernens storsatsning i Norge. Men förhoppningarna hamnade på skam.
I sin årsredovisning för 2008 tvingas Nya Wermlands-Tidningen AB skriva ner värdet på sina Schibstedaktier med hela 278 miljoner kronor. Nedskrivningen är huvudförklaringen till att rörelseresultatet på 107 miljoner kronor förvandlas till en gigantisk förlust på 206 miljoner kronor.
Summan är mer än en tredjedel av Nya Wermlands-Tidningen AB:s totala omsättning på 567 miljoner kronor för året. Resultatet är överraskande då NWT AB vanligtvis redovisar enorma vinster.
- Det är ingen realiserad förlust och påverkar inte vårt kassaflöde. Vi ser det som ett långsiktigt ägande så det föranleder inga direkta åtgärder, säger vd Boine Gepertz.
Trots en vikande konjunktur spår han att NWT AB går med vinst i år.
Schibsted är främst känd i Sverige som ägaren bakom Aftonbladet och Svenska Dagbladet. NWT:s ägande i Schibsted började när den norske mediekoncernen köpte Blocket 2006. Köp- och säljsajten ägdes då av Aftonbladet, Gota Media, NWT-koncernen och Helsingborgs Dagblad (som är hälftenägt av NWT).
NWT-koncernen fick betalt i Schibstedaktier och passade även på att köpa upp Gota Medias aktier. Sedan dess har man fortsatt att köpa aktier i Schibsted. I dag uppgår ägandet till drygt 2,7 procent av bolaget. NWT-koncernen är därmed Schibsteds åttonde största ägare.
Men ägarkopplingarna slutar inte där. NWT-koncernen äger även 20 procent av norska Bergens Tidende, där Schibsted är största ägare.
- Det är naturligt för oss i Värmland att engagera oss i Norge, säger vd Boine Gepertz.
Han betonar att NWT-koncernen hoppas ta del av det som kallas Media Norge, en sammanslagning av Aftenposten, Bergen Tidende, Stavanger Aftenblad och Fædrelandsvennen.
Men i årsredovisningen för 2008 ser investeringen i Schibsted ut som en dyr felbedömning. Schibsteds aktiekurs föll med 65 procent på Oslobörsen under 2008. Sedan årsskiftet har aktien fallit med ytterligare 23 procent.