Självplock är mest lönsamt

Publicerad 2011-08-01 13:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Björn och Inger Lönnemo äger en av Sveriges största blåbärsodlingar. Men skördarna räcker inte till.

– Efterfrågan är jättestor, nya odlingar startas hela tiden, säger Björn.

Glass, tabletter och tvålar. Just nu ska allt innehålla blåbär, enligt odlaren Björn Lönnemo.

– Det är en trend i hela världen. Förr var det inte så, men nu är det väldigt kommersiellt. Alla ska ha blåbär, säger han.

Björn och Inger Lönnemo startade sin blåbärsodling i Fröjered utanför Skövde för femton år sedan. Då fanns i princip inga andra odlare. På en studieresa i Europa fick de kontakt med ett företag som odlar blåbär – och de bestämde sig för att prova.

– Utvecklingen av buskarna och skördarna har varit bra. Men skördarna räcker aldrig till för marknadens behov. Intresset för självplock är jättestort, säger Björn Lönnemo.

I dag består deras odling av 6.000 buskar i ett område på tre hektar. Förutom att de erbjuder självplock, säljer de även bär till butiker i närområdet. Privatpersoner och andra odlare kan också vända sig till odlingen för att köpa blåbärsbuskar.

– Efterfrågan på våra bär ökar varje år, snabbare än vad skördarna gör. Vi funderar på att utöka vår odling nästa år, säger Björn Lönnemo.

Självplocket lönar sig bäst. Att leverera till butik är i dagsläget för dyrt och ger ingen vinst, delvis på grund av höga plockkostnader.

I länsstyrelsens kurs i blåbärsodling som hålls i höst ingår ett besök på odlingen i Fröjered. Björn Lönnemo upplever att intresset för att odla är stort.

– Blåbär är en jättegrej, jag märker att det kommer nya odlare hela tiden. Blåbär är ett av världens nyttigaste födoämnen; nu har man förstått det i Sverige också, säger han.

I slutet av juli väntas blåbären på odlingen i Fröjered vara mogna.

 

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 59 0 tweets 59 rekommendationer

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 22 10 tweets 12 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Webb-TV

Sprang 170 mil från Kina till Tibet

Ett gäng cyklister som var på väg från Kina till Tibet fick ett oväntat men välkommet sällskap under resan. Cyklister gav upp men inte hunden.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan