Det är förstås en skandal att börsen tvingas stänga för att den nya tekniken krånglar. Och för Nasdaq OMX är det mycket besvärande. Det sammanslagna bolaget har nämligen just teknikutveckling som en av sina hörnstenar.
Varenda en som uppgraderat en programvara i hemdatorn vet att det blir problem. Det nya systemet krockar med något i det gamla och, vips, helt plötsligt fungerar inte e-posten eller något annat vitalt.
Det uppdaterade handelssystemet Saxess är ytterligare ett exempel på det. För Nasdaq OMX är den stoppade handeln dålig reklam och skadar varumärket när man vill sälja sitt teknikkunnande till andra börser i världen.
Att intäkterna minskar när börsen är stängd är i sammanhanget ett mindre problem.
Det är viktigt att komma ihåg att en fungerande börs är en del av samhällets infrastruktur och därför är det märkligt att inte det nya systemet testats än mer för att slippa de konsekvenser vi ser nu.
Samtidigt måste konsekvenserna sättas in i ett sammanhang. Människors liv och hälsa är inte hotade, som skulle vara fallet i ett dåligt testat system i till exempel flygövervakningen.