Bonusar och löner

Skärpt tonläge när jobben står på spel

Publicerad 2009-05-27 08:01

Jonas Lindkvist

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I går retade de upp facket med att kräva noll i löneökningar. Och nu går Svenskt Näringsliv, med ordföranden Signhild Arnegård Hansen, vidare och utmanar regeringen: Finansministern måste släppa teorierna och sluta med populism.

När ett antal arbetsgivardirektörer på DN Debatt krävde frysta löner blev reaktionerna starka. Och Svenskt Näringsliv har en del att säga även till regeringen.
 

- Anders Borg måste också se företagarnas verklighet och inte bara de makroekonomiska teorierna, säger Signhild Arnegård Hansen till DN Ekonomi. 

För är det något som får henne att bli upprörd så är det när Anders Borg, eller som tidigare i veckan Sven Otto Littorin, talar om Svenskt Näringsliv som ett ”särintresse”.

- Vi representerar 70 procent av landets företagare. Det är där landets resurser skapas.

Regeringen förvaltar dem bara. Jag önskar verkligen att de inte gjorde sådana populistiska utspel utan kunde beskriva var resurserna kommer ifrån.
 

I morgon är Anders Borg gästtalare på Svenskt Näringslivs stämma och då hoppas

Signhild Arnegård Hansen att han kommer med ett erkännande av företagens roll för välfärden.
 

Att konfrontationerna blir tydligare tycker Signhild Arnegård Hansen inte är så konstigt.
 

-  I krisen höjs tonläget, konstaterar hon.
 

Kritiker, inte minst facken, anklagar Svenskt Näringsliv för att utnyttja krisen för att driva sina frågor, som till exempel turordningsreglerna i lagen om anställningsskydd. 

- Jag är främmmande inför sådana resonemang. Vi ägnar oss inte åt taktik.

Förslaget att strypa lönerna retar upp en samstämmig fackföreningsrörelse. Men Signhild Arnegård Hansen menar att det är en enkel fråga, sett ur företagarperspektivet. 

- För företagen handlar det om att kunna betala lönerna. Det gäller kronor och ören. Har man inte pengar till löner måste man säga upp sina anställda och då har man inte de människor som behövs när ekonomin vänder uppåt igen. 

Frågan om hon själv fryser sin lön om Svenskt Näringsliv driver frågan vidare tycker hon känns konstig.
 

Från vårt företag har jag inte tagit ut löneökningar på länge. Mitt arvode från Svenskt Näringsliv är detsamma under hela min mandattid: en miljon kronor om året. 

Diskussioner om att det inte är en kostnadskris utan en efterfrågekris ger hon inte mycket för. 

- Det är teoretiska resonemang som känns långt från verkligheten för den enskilde företagaren, säger hon. 

Hon hoppas ändå på vad hon kallar en balanserad avtalsrörelse. Arbetsgivarna var splittrade förra gången och spänningarna mellan industrin, handeln och tjänstesektorn lyste tydligt igenom. Nu kommer de enade.
 

- Vi är så väl förberedda det går, säger Signhild Arnegård Hansen.  

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Vargar på Skansen i Stockholm.

Ny lag kan stoppa utsättning av varg

Naturvårdsverket är bekymrat. En ny lag riskerar att stoppa regeringens planer på att sätta ut vargvalpar från djurparker i det vilda.

Foto: Scanpix

Hanna Falk har drabbats av twar

Säsongen över för längdsprintstjärnan. ”Nu vet jag varför jag varit sjuk, energilös och inte kunna prestera i skidspåret” skriver hon på sin hemsida.

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Foto: Jon Super / AP

Inga straff efter ”Suarez-gate”

Premier League. Engelska fotbollförbundet kommer inte att bestraffa varken Liverpool eller Manchester U efter handskakningsincidenten.

Suarez ber om ursäkt. ”Jag svek Liverpool.”

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.