Varje år försvinner ungefär 8.000 miljarder kronor från världens utvecklingsländer. Det är tio gånger så mycket som världens samlade bistånd. Merparten göms undan i skatteparadis av multinationella storföretag.
Många fattiga afrikanska länder är väldigt rika på naturtillgångar som olja, guld och andra värdefulla mineraler. De utvinns i de flesta fall av västerländska företag.
– Genom att bara redovisa en mindre andel av intäkterna till både afrikanska länder och moderländer som Sverige och Frankrike betalar de multinationella koncernerna väldigt lite skatt, säger Léonce Ndikumana, professor i ekonomi vid universitetet i Amherst i Massachusetts, USA och tidigare forskningschef vid Afrikanska utvecklingsbanken.
I måndags var han i Stockholm för att delta i ett seminarium anordnat av frivilligorganisationerna Actionaid, Diakonia, Concord och Forum Syd. I fokus för seminariet stod det stora utflödet av kapital från utvecklingsländerna till storföretag i den rika delen av världen. Problemet har beskrivits som ”det fulaste kapitlet i den globala ekonomin sedan slaveriet”.
Forskare och frivilligorganisationer har kunnat visa att företagen medvetet döljer hur stora summor de tjänar på sin verksamhet i utvecklingsländerna. Framför allt är det de afrikanska länderna som drabbats av de skatteförluster som sådan falsk ekonomisk redovisning leder till.
– Många afrikanska länder har stora naturtillgångar, men endast en liten del av förtjänsterna stannar i Afrika. Företagens årsredovisningar är inte korrekta. De underskattar intäkterna och det handlar om stora summor pengar som därmed försvinner på olagliga vägar, Léonce Ndikumana.
De multinationella företagens pengar placeras i banker i skatteparadis, där bristen på insyn gör dem oåtkomliga.
– Vi måste driva på för globala överenskommelser om ökad öppenhet från skatteparadisen. Rika människor och stora banker lobbar mot det, men EU driver frågan hårt, säger Léonce Ndikumana.
EU-kommissionen utarbetar nu ett lagförslag om länderuppdelad redovisning för industrier i utvinningssektorn. Det ska läggas fram för parlamentet och medlemsländernas regeringar i höst. I dag redovisar många multinationella företag intäkterna i moderlandet och intäkterna i övriga länder summeras ofta under en gemensam rubrik.
Sverige är en av världens största biståndsgivare mätt som andel av BNP. Ändå har den svenska regeringen fäst väldigt lite uppmärksamhet på problemet med olagligt kapitalutflöde från utvecklingsländerna. Utländska ledare som USA:s president Obama, Frankrikes premiärminister Sarkozy och Storbritanniens premiärminister Brown har dock lovat att vidta åtgärder.
– Om Afrikas länder kunde få behålla dessa skattepengar skulle de inte behöva så mycket bistånd. Då kunde afrikanerna behålla sina pengar och använda dem själva, säger Léonce Ndikumana.