Svininfluensan

SKL nekas stöd för kostsam massvaccination

Publicerat 2009-07-15 11:42

Massvaccinationen mot svininfluensan blir en dyr historia för landstingen. Mellan 2 och 3 miljarder beräknas det kosta att vaccinera den svenska befolkningen. SKL, Sveriges kommuner och landsting, hoppas på ekonomisk hjälp från staten. Men regeringen skjuter inte till några pengar.

- Vi tänker ta upp det till diskussioner med regeringen om någon månad. Än så länge har vi finansieringsansvaret. Men det handlar om så stora samhällsekonomiska vinster så vi kanske kan få visst stöd, säger Göran Stiernstedt, chef för vård och omsorg hos SKL.

Landstingen har beställt 18 miljoner doser av vaccin för att kunna ge svenskarna två injektioner var. Varje dos kostar cirka 65 kronor att köpa in. Tillsammans med sprutor, spetsar och distribution blir kostnaden cirka 1,5 miljarder. Till det tillkommer arbetskostnaden för att ge 18 miljoner doser vaccin.

- Om man beräknar fem minuter för varje person blir det uppemot en halv miljard kronor i arbetskostnader bara för det, säger Göran Stiernstedt.

Han konstaterar att landstingen skulle ha haft en stor del av dessa arbetskostnader ändå. Men att landstingen kommer att få göra stora omprioriteringar. Han bedömer att det blir särskilt märkbart för primärvården.

- Man kommer att tvingas avstå från annat, det gäller bland annat administration, säger Göran Stiernstedt.

Under onsdagseftermiddagen blev det dock klart att det inte blir några extra pengar till landstingen för höstens massvaccineringar.

Staten har redan betalat för den så kallade pandemigarantin — avtalet med vaccintillverkaren — och landstingen har nu hela ansvaret för att genomföra vaccinationerna, säger folkhälsominister Maria Larssons pressekreterare Niclas Thorselius till TT.

- Avtalet har kostat staten en del pengar. I dagsläget blir det inget mer, säger Thorselius.
 

Det är ännu inte klart om svenskarna kommer att få betala för vaccineringen.

Göran Stiernstedt bedömer att de grupper som brukar få influensavaccin gratis, personer över 65 år och de som har vissa kroniska sjukdomar, även slipper betala för vaccineringen i höst.

En annan fråga är om friska personer i arbetsför ålder ska få sitt vaccin utan avgift, eller till rabatterat pris. Det är ännu inte avgjort.

- Om det blir en avgift så finns en viss risk att vaccinationsfrekvensen sjunker. För den enskilde ska det vägas mot risken att man blir sjuk och får en karensdag. Risken för att man ska smittas beräknas till 20 till 30 procent, säger Göran Stiernstedt.

Om det blir en kostnad för friska personer under 65 år beräknas den hamna på cirka 100 till 150 kronor, om det inte blir någon form av subvention som sänker priset.

Göran Stiernstedt säger till TT att en informationskampanj kommer att förberedas inför vaccineringarna. Hur stor informationsinsatsen blir och vad den kommer att innehålla beror på sjukdomsläget i höst.

Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 4

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

Börsen öppnade onsdagen upppåt

Bankaktier i fokus. Eniro var morgonens stora negativa överraskning.

Kvartalsrapporter - Två tunga förluster

SAS varslar 505 i Sverige...

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 32

... totalt försvinner 650 jobb Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

... totalt försvinner 650 jobb

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 57

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 23

SAS förlustdrabbat. Sedan millenieskiftet har SAS gått med förlust under sju av tio år. 2

DN Börs:

DN Börs: SAS-aktien rasade på börsen efter rapporten.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 14

Stor skillnad mellan SAS och Saab ”Staten är redan delägare i SAS. Det är en väsentlig skillnad”, säger SAS-chefen Mats Jansson. 8

Swedbanks förlust större än väntat Foto: Scanpix

Swedbanks förlust större än väntat

Rörelseförlust på 1.673 miljoner kronor. ”Ser vi möjligheten till vinst för helåret 2010.” 25

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Det var lite sämre på många ställen.

DN Börs:

DN Börs: Så går det för Swedbank-aktien.

Fler kvartalsrapporter

Alfa Laval höjer utdelning. Redovisar stor vinst.

Kraftigt vinstlyft för Tele 2. 1.112 miljoner kronor före skatt.

NCC:s vinst oväntat hög. Analytiker hade räknat med vinst och styrelsen föreslår utdelning på 6 kronor.

Bolagsrapporterna slår mot börsen

Fallande handel på Stockholmsbörsen vid öppning. SAS-rapporten tyngde börsen inledningsvis, men fram mot lunchtid vände börsen uppåt.

Bostadspriserna under lupp Hasse Holmberg / Scanpix

Bostadspriserna under lupp

Riksbanken letar nya verktyg. Tillsätter utredning om riskerna på den svenska bostadsmarknaden. 17

Hopp om räddning för Grekland Foto: Ariel Schalit / AP

Hopp om räddning för Grekland

Eu:s centralbankchef avbryter resa och återvänder till Europa. Har fått marknaden att hoppas på att ett EU-paket för Grekland är på gång.

Greklands regering vill höga pensionsåldern som krisåtgärd. ”Patriotism i dag betyder att alla måste hjälpa till” 1

Borg ser allvarligt på Greklands kris. Felbedömning av underskottet har ”allvarligt undergrävt trovärdigheten för finanspolitiken i Grekland”. 1

Teknik

Atomuret som håller tiden

Bättre GPS-tjänster. Drar sig en sekund på tre miljarder år.

Allt fler kopplar datorn till tv:n”

Läs Jonas Leijonhufvuds medieblogg.

Smartast vinner.

Smartast vinner. Så fungerar olika smartphone-modeller. 66

Isbrytare bytes mot JAS.

Isbrytare bytes mot JAS. Transatlantic kan köpa isbrytare från Kroatien för att stötta Saab:s Jas-affärer. 15

Miljardbelopp till vaccin.

Miljardbelopp till vaccin. Microsoftgrundaren ska under en tio år donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner. 5

Rekorddyr ”låda” till salu.

Rekorddyr ”låda” till salu. En Giroux Daguerrétype, en av kamerahistoriens främsta rariteter är till salu. 4

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 4

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 5

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 5

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 132

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 70

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12