Bostadsmarknaden

Skulkdsättningen har ökat dramatiskt

Publicerad 2011-12-23 09:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Aldrig tidigare har svenska hushåll haft så stora skulder till banken som i dag. Skuldsättningsgraden har ökat drastiskt sedan mitten av 1990-talet.

Allt fler hushåll tar allt större banklån. De hushåll som har lån på sin bostad har i dag en bankskuld på mer än 1,4 miljoner kronor i genomsnitt och siffran stiger hela tiden. Hushållens totala skuldsättning ligger på över 160 procent av den disponibla inkomsten, vilket är en historisk toppnotering. År 2000 låg nivån på 100 procent.

– Sverige har den snabbaste tillväxten i bolånestocken i Europa. Tillväxten är i höjd med krisländer som Spanien och Irland, säger Bengt Hansson, analytiker på Statens bostadskreditnämnd, som har regeringens uppdrag att analysera bostadsmarknaden.

Han har sedan slutet av 2008 varnat för att bomarknaden är övervärderad, vilket leder till att bankerna beviljar för stora bolån. En tredjedel av alla bolån är på över 80 procent av köpesumman, enligt den bolåneundersökning som Finansinspektionen presenterade 2010. Tolv procent låg över 90 procent.

Myndigheten konstaterar att det innebär att allt fler hushåll är ­väldigt känsliga för problem i omvärlden eller i den egna ekonomin. Det är också skälet till att det så kallade bolånetaket på 85 procent infördes.

– Vi har oroat oss för en utveckling mot allt högre belåningsgrader och allt fler överskuldsatta hushåll. Många saknar helt marginaler i sin ekonomi, säger Malin Omberg, chef för analysenheten på Finansinspektionen.

Många boendekalkyler bygger på antagandet att bostadspriserna bara ska fortsätta stiga. De som skulle behöva sälja sedan priserna eventuellt gått ned får en skuld det blir svårt att bli av med.

Läs mer: Många svenskar har gjort miljonvinst på bostaden

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 66 14 tweets 52 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 59 0 tweets 59 rekommendationer

Öppnade eld på fullsatt bar

En person dödades. En 23-åring omkom efter att en man öppnat eld på en fullsatt pub i engelska Manchester natten till lördagen.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 31 11 tweets 20 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan