Slutrökt på arbetstid

Publicerad 2009-06-18 00:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu är det snart slutrökt på arbetstid i många kommuner runt om i landet. Nästan var fjärde kommun har bestämt att arbetstiden ska vara helt rökfri.

– Intresset är ännu större än vad vi hade väntat oss. Det är positivt, säger Christin N Granberg, handläggare på arbetsgivarpolitiska avdelningen på Sveriges Kommuner och landsting, SKL. I mars frågade organisationen alla 290 kommunerna om vad som är avgörande för att lyckas med att förhindra
tobaksanvändinng.

Av de 220 kommuner som svarade på enkäten har 63 fattat beslut i fullmäktige eller liknande om att införa en rökfri arbetstid. Ungefär hälften så många, 33, har redan infört reformen.
Men på SKL vill man inte tala om rökförbud.

– Vi pratar inte om förbud. Vi vill inte kränka någons integritet. Vi pratar hellre om att alla har rätt att slippa tobaksrök när de jobbar, säger Christin N Granberg.

Hon tycker att enkätresultatet är glädjande på många sätt.

– Det är inte bara bra för personalens hälsa. Kommunen är en stor arbetsgivare i lokalsamhället, och därmed en viktig förebild.

På fackförbundet Kommunal är man i princip positivt inställd till den rökfria trenden.

– Men det är viktigt att man inte bara fattar ett policybeslut. Man måste också tänka på vilka åtgärder som behövs för att hjälpa folk att sluta att röka, säger Håkan Pettersson, andre vice ordförande på Kommunal.

– Hur man sedan löser det med möjlighet att röka på rasten eller hjälp med rökavvänjning är en lokal arbetsfråga, säger han.

Av de kommuner som svarade på enkäten uppger flertalet, nästan 80 procent, att de inte längre har rökrum. Riktlinjer för att hjälpa personalen att sluta röka finns i 74 kommuner.
Statens folkhälsoinstitut uppger att den totala kostnaden för arbetsgivare per rökare är mellan 27.000 och 36.000 kronor per år på grund av högre sjukfrånvaro och rökpauser.

För två år sedan ställde SKL motsvarande frågor till kommunerna, då för första gången. Då hade 23 kommuner fattat beslut om att införa rökfri arbetstid, och 20 kommuner hade hunnit genomföra beslutet.

Sju kommuner har infört rökfri arbetstid utan att ange att de fattat beslut om det i fullmäktige eller motsvarande. 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se.

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Öppnade eld på fullsatt bar

En person dödades. En 23-åring omkom efter att en man öppnat eld på en fullsatt pub i engelska Manchester natten till lördagen.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 32 11 tweets 21 rekommendationer

Foto: Scanpix

Fredrik Strage: Ozzy borde veta bättre

Betyg 3

DN:s recensent är besviken. ”Metallegenden har alltid varit en spelevink men förr kunde man skylla tokerierna på pillren. Som nykter 63-åring borde han veta bättre”. 2 1 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan