Börsens nybakade vd, Erik Thedéen hamnar direkt i hetluften efter två dagars strul och förseningar i börshandeln. Upprörda kunder ringer oavbrutet och lugnande besked ges på löpande band under tiden som DN Ekonomi möter Erik Thedéen på Nasdaq OMX huvudkontor.
Erik Thedéen handplockades från hedgefondförvaltaren Brummer & Partners av OMX vd Magnus Böcker för att hantera bolagets samhällsfrågor. Men bara drygt ett år senare efter sammanslagningen med Nasdaq fick han ta över chefskapet på Stockholmsbörsen.
Det nya jobbet fick en tuffa start. Måndagens börsöppning försenades rejält med 40 minuter när den nya versionen av handelssystemet Saxess skulle lanseras. Men tisdagen blev värre då börsen öppnade först halv tre på eftermiddagen.
Vilken start på det nya jobbet, vad är det som gått fel?
- Vi har inte levererat det som vi har lovat. En dag som i dag vill man inte uppleva igen. Nu måste vi göra allt för att få tillbaka våra kunders förtroende, säger Erik Thedéen.
Efter två dagar av felsökning räknar OMX Nasdaq med att ha fått ordning på problemen med inloggningen i Saxsess.
- Buggen hittades efter lunch och så fort den åtgärdades fungerade inloggningen normalt. Systemet fungerar klanderfritt och vi förväntar oss att de ska fortsätta göra det säger Erik Thedéen.
Men större delen av handelsdagen gick förlorad och har kostat medlemmarna, mäklarhus och banker, pengar. Omkring hälften av börsmedlemmarna betalar en minimiavgift på 100.000 kronor. Resten betalar en fast avgift på 330.000 kronor - 800.000 kronor. Men att ersätta medlemmarna för att man inte levererat de man lovat står inte på börsens dagordning.
- Det har inte framförts några krav på ekonomisk ersättning idag. Juridiskt, så vitt jag förstår så finns det små möjligheter att kräva oss på pengar för att våra handelssystem inte fungerar. Det är den bilden jag får när jag pratar med våra jurister, säger Eric Thedéen.
Men vore det inte rimligt att ersätta era kunder ändå när inte ni håller vad ni lovar?
- Det är för tidigt att säga, säger Erik Thedéen.
Men om du köper en tjänst och inte får den utlovade kvalitén vad förväntar du dig som kund?
- Då blir jag upprörd och förbannad och kontaktar leverantören och begär besked precis som våra kunder gjort i dag. Jag förstår dem fullständigt men det är inte säkert att det löser sig mer ersättning, säger Erik Thedéen.
För Nasdaq OMX är omkostnaderna för stoppet små men kostnaden för rubbat förtroende desto större.
- Den stora kostnaden ligger framför oss att återupprätta förtroendet för börsen. De direkta kostnaderna på grund av stoppet är begränsade, säger Erik Thedéen.
Även börserna i Köpenhamn, Island, Baltikum och Olso drabbades av förseningar.