Snart ingen Google-censur i Kina
Uppdaterat 2010-01-22 00:37. Publicerat 2010-01-21 22:57
Google censurerar fortfarande sökresultat i Kina men kommer att upphöra med det inom ”rimligt kort tid från och med nu”, berättar företagets vd Eric Schmidt i samband med en telefonkonferens sedan internetjättens kvartalsresultat presenterats.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
- Relaterad Webb-TV
-
Här är Kinas svar på Google
2010-02-17 10:01
-
Spaning: Google-mobiler
2009-11-18 12:31
-
Googlechef inspireras av Iphone
2009-11-05 16:25
- Webb-tv
- Är Google en parasit?
- Senaste nytt
- Google backar ut ur Kina
- Google utvecklar tv-standard
- Facebook förbi Google
- Google står fast i tvisten med Kina
- Googledirektörer dömda för video
- Nya uppgifter kopplar Peking till Googleattack
- Kina nekar till nätattacker
- Varning för insyn i privatliv med Google Buzz
- Google utmanar Facebook och Twitter
- Kambodja rasar mot Google
Han valde att inte utveckla frågan ytterligare. Google meddelade förra veckan att det kommer att sluta censurera sökresultat i Kina, även om det skulle medföra att man tvingas stänga verksamheten där.
Googles vinst ökade med 17 procent för det fjärde kvartalet, vilket överträffade analytikernas förväntningar. Annonsörer och nätsurfare valde sökmotorn under den aktiva julhandelsperioden.
Vinsten hamnade dock fortfarande i den lägre änden av spektrat sett till de siffror som en del investerare förväntat sig, och aktierna föll med runt 5 procent till 552:52 dollar i torsdagens efterhandel.
Googles nettointäkter blev totalt 1,97 miljarder, eller 6:13 dollar per aktie jämfört med 382,4 miljoner dollar, eller 1:21 dollar per aktie samma kvartal året innan då företaget investerade i bolagen AOL och Clearwire till ett ungefärligt värde av en miljard dollar.
Den sammanlagda vinsten för världens ledande sökmotor slutade på 6,67 miljarder dollar, jämfört med 5,7 miljarder året innan.
Läs mer: Nya webbläsaren fungerar bara med PC
Visar 1-7 av 7. Per sida:
Jag tycker internet-cencur är en bra idé!
Jag tycker följande saker borde filtreras bort i Sverige:
1. Feminism, likhetsfeminism, queerfeminism
2. Barnsex, barnporr
2. Rasism,
Soprani, 19:42, 22 januari 2010. Anmäl
Varför Kina får så mycket uppmärksamhet är väl för att det är en stor växande marknad och världens största diktatur.
Klart attt västerländska demokratier har former av censur men det går ju inte ens att jämföra med kommunistkinas totalitära grepp om informatonen.
Lasse, 15:37, 22 januari 2010. Anmäl
Snarare, »Deng Xiaoping«, på att pekande på grandet i broderns öga drar uppmärksamhet från bjälket i det eget. Läs, till exempel, vad Vita husets chef för information och reglering, Cass Sunstein, anser om infiltration av oppositionella grupper (http://preview.tinyurl.com/y9qfz4d ), eller reflektera över Echelon (http://preview.tinyurl.com/ltltp8 )eller över innebörden av vår »egen« IPRED- och FRA-lagarna, eller varför Du väljer att inte signera Ditt inlägg med eget namn....
Henri
Sverige har en bättre modell av censur. Självcensur! Nu vet vi svenskar att vi är övervakade - därför håller vi tyst. Smart drag av politikerna - så länge de får sitta kvar vill säga... TV-piraterna uh ah ah!
Bo, 09:48, 22 januari 2010. Anmäl
Internet är det enskilt största hotet mot regimen i Kina och det omvärlden (USA) kan göra för att krossa enpartistyret är att se till att folket har tillgång till ett ocensurerat internet. Googles plötsliga vändning i censurfrågan får mig att tro att det finns starka krafter bakom, snarare än att det skulle vara ett moraliskt ställningstagande med stora ekonomiska konsekvenser.
Knux, 09:27, 22 januari 2010. Anmäl
Till brtkrbzhnv
Det kan ju bero på att vi i västvärlden har alternativa vägar att få information och kan öppet ifrågasätta och arbeta mot censur, något man inte kan göra i Kina.
Deng Xiaoping, 08:44, 22 januari 2010. Anmäl
När skall liberaldemokratmedia fråga Google när de slutar censurera i Tyskland, i USA, i Sverige och så vidare? Att Kinas censur får så mycket uppmärksamhet i västmedia medan vår egen censur sopas under mattan är intressant.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Kundservice
Outsourcing inom kundservice och telemarketing.
-
Bli en bättre säljare med Dale Carnegie
Dale Carnegie i Stockholm - Vi skapar framgångsrika människor och företag. Kurser i ledarskap,...
-
Letar du säljare?
Servicestart - Hitta företag & få en offert på tjänsten du behöver.

















