Snattare ska kunna portas från butiker

Publicerad 2012-06-27 07:20

Foto: Foto: Marco Gustafsson, Henrik Montgomery / Scanpix

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Regeringen vill ge handlare möjlighet att portförbjuda snattare från butiker och samtidigt skärpa straffen.

I morgon tillsätter justitieminister Beatrice Ask en utredning som ska föreslå hur handlare ska kunna stänga ute oönskade personer. Kritiker hävdar att en sådan lag kan leda till diskriminering.

Många butiksägare har problem med snatteri. Enligt en uppskattning som Svensk Handel gjort uppgår värdet av svinnet som orsakas av snattare till ungefär 3 miljarder kronor.

Detta vill regeringen råda bot på och göra snatteri till ett allvarligare brott.

– Problemet är att det finns personer som återkommande ställer till med besvär. Det vet alla att missbrukare ofta finansierar sitt missbruk genom att snatta, säger Beatrice Ask (M) till DN.

Butiksägare kan utfärda besöksförbud i dag, men om snattaren struntar i det är det inte mycket butiksägaren kan göra utöver att vägra personen att få köpa varor.

– Det är nödvändigt att vi undersöker om det behövs lagstiftning som ger möjlighet att vid straffansvar utestänga folk från butiker och liknande där allmänheten normalt har tillträde, säger Ask.

Före 1995 kunde en butiksägare hävda att det var olaga intrång om en portförbjuden person ändå tog sig in i lokalen.

Den möjligheten försvann efter en dom i Högsta domstolen det året.

Man kunde inte kalla det olaga intrång att under öppettider befinna sig i en lokal som var öppen för allmänheten, konstaterade HD.

Sedan dess har flera försök gjorts att komma åt återfallssnattarna. Bland annat gick den tidigare S-regeringen på pumpen med ett förslag om tillträdesförbud år 2000. Det sågades av bland andra Lagrådet.

Kritiker varnade för diskriminering, att butiksägaren godtyckligt skulle kunna stänga ute folk och att handlaren plötsligt blev en myndighetsutövare, en sorts domare. Ett annat problem som lyftes fram var att straffet måste stå i proportion till brottet och att en snattare kan förbjudas att komma in i den enda mataffären på mindre orter.

Trots invändningarna har den borgerliga alliansregeringen återkommit till frågan flera gånger.

Inför valet 2006 hade man det på förslag i sin gemensamma valplattform. För fem år sedan bad Beatrice Ask överåklagare Gunnel Lindberg att se över hur en sådan lag kan se ut.

– Det finns många bottnar i frågeställningen. Ett av problemen med hur de tidigare förslagen sett ut var att man förutsätter att folk ska begå brott, säger hon.

Inför valet 2010 dammade man av frågan igen, tillsammans med Svensk Handel som har stridit för ett förbud i nära femton år.

Svensk Handel är vidtalad för att hjälpa till i den nya utredningen. Enligt säkerhetschefen Per Geijer finns det flera frågor som måste belysas.

– Dels handlar det om att butikerna måste kunna upprätthålla ett sådant förbud utan att det går ut över säkerheten för de butiksanställda. Sedan måste som sagt rättssäkerheten garanteras, det är nog en av de första frågorna som kommer att lyftas.

Utredningen som Beatrice Ask tillsätter i dag ska också undersöka om brottet snatteri ska anses vara stöld i stället.

– Snatteri uppfattas som ett mind­re allvarligt brott, vilket det inte är. Vi vill se om de går att skärpa synen på egendomsbrott, säger Beatrice Ask.

Utredningen ska vara klar i slutet av nästa år.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Calle Ericsson

Nissan drar in 841 000 bilar

Problem med ratten. Den japanska biltillverkaren Nissan Motor återkallar 841 000 bilar runt om i världen till följd av problem med styrsystemet.

Foto: Anette Nantell

Svenska chefer dåliga på beröm

Svenska företag är bra på att sprida arbetsglädje. Men globalt sett får medarbetarna för dålig feedback från cheferna. ”Mår bra av beröm.” 1 1 tweets 0 rekommendationer

Foto: Alamy

Kostnadsjakten är viktigare än hälsan

Anställdas hälsa lågt prioriterad. Kostnadsjakt har seglat upp som den dominerande värderingen på svenska arbetsplatser, visar en ny undersökning. 99 12 tweets 87 rekommendationer

Foto: Alamy

Tyskt it-företag gillar Aspergers syndrom

Företaget hävdar att personer med Aspergers syndrom har unik talang för informationsteknologi. Vill rekrytera hundratals med diagnos. 709 24 tweets 685 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: AFP

Kopplas samman med trippelmord

Tio år efter 9/11. Den man som sköts till döds av FBI i Boston på tisdagen kan ha genomfört ett trippelmord tillsammans med Tamerlan Tsarnajev.

Bostonmisstänkt dödad. Under förhör med FBI. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Justin Tallis, Carl Court / AFP

Högerextremister i protest efter mord

Greps efter attacker mot moskéer. Kravallpoliser och English Defence League drabbade samman efter det brutala mordet på en soldat i London. 18 4 tweets 14 rekommendationer

Brittisk soldat mördad i London. Gärningsmän viftade med köttyxor. 63 7 tweets 56 rekommendationer

Foto: Anette Nantell

Svenska chefer dåliga på beröm

Svenska företag är bra på att sprida arbetsglädje. Men globalt sett får medarbetarna för dålig feedback från cheferna. ”Mår bra av beröm.” 1 1 tweets 0 rekommendationer

Foto: Alamy

Populärkulturens favoritpark

En timmes tunnelbanefärd från Manhattan ligger nöjesfältet som har varit ett av New York-bornas mest omtyckta utflyktsmål i över 150 år. DN Plus.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.