Spanair i konkurs

Spanair-konkurs kan ge lägre priser

Publicerad 2012-01-29 20:30

Foto: Manu Fernandez / AP Spanairs konkurs kan få positiva effekter för flygresenärer.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På kort sikt har den lett till stora problem för många resenärer. Men på lite längre sikt kan Spanairs ansökan om konkurs medföra lägre priser för den som vill resa till och inom Spanien.

Spanair var inget utpräglat lågprisbolag. Men när företaget nu hastigt försvunnit från marknaden är det främst lågprisbolagen som kommer att slåss om Spanairs marknadsandelar. Det tror Brett Weihart, flygmarknadschef för Swedavia som driver flera flygplatser i Sverige, bland annat Arlanda.

Redan på söndagen gjorde spanska lågprisbolaget Vueling sitt intåg på den svenska marknaden. Bolaget skulle egentligen först den 25 mars börja att flyga från Arlanda till Barcelona, men såg nu sin chans att komma i gång tidigare sedan Spanair på fredagskvällen ställt in alla flyg på sträckan.

Även lågprisbolaget Norweigan flyger Arlanda—Barcelona.

– Om Norweigan kan få till det med sina flygplan så är det inte omöjligt att det blir en uppväxling i frekvensen av avgångar, säger Brett Weihart.

Men störst effekt för resenärerna får Spanairs sorti givetvis i Spanien. Marknaden är väldigt attraktiv, främst under sommarhalvåret, enligt Brett Weihart.

– Jag tror att särskilt lågprisaktörerna kommer att sätta in fler flygmaskiner på den spanska marknaden. Ryanair exempelvis. Bolaget är redan extremt starkt i Spanien.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Svenska omkom i dykolycka på Malta

Olycka. En svensk 39-årig kvinna omkom på fredagen i en dykolycka på Malta, rapporterar maltesiska medier.

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 36 11 tweets 25 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Sista tiden med gänget

Fotbolls–EM Anders Svensson är en av spelarna som gör den sista stora turneringen med landslaget. ”Nu gäller det att njuta”, säger han.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan