Det svenska spelundret

Spelundret kom av sig

Publicerad 2009-09-11 19:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det svenska dataspelsbranschen är tilltufsad. Spelförsäljningen faller i USA och svenska spelutvecklare tvingas säga upp personal.

Efter år av stark tillväxt är det nu tuffa tider för dataspelsbranschen. Finanskrisen har fått de stora förlagen som EA, Microsoft och Sony att satsa på färre spel. Och flera svenska spelutvecklare har gått miste om uppdrag i 100-miljonerkronorsklassen.

Av de tio spelutvecklare som var störst i Sverige 2008 har sju dragit ner på personalen i år. En av dem, Grin, gick i konkurs i augusti.

– Arbetsmarknaden är ju helt klart mättad. Det kommer dröja länge innan man behöver sådana mängder människor igen, säger Linus Blomberg, vd för spelutvecklaren Avalanche vars personalstyrka halverats till cirka 85 anställda från fjolårets toppnivåer.

I fjol förlorade bolaget två stora projekt som man utvecklade åt stora amerikanska förlag.
I sin senaste rapport ger branschorganisationen Dataspelsbranschen en blandad bild av branschen. Under 2008 ökade antalet bolag till drygt 100. Samtidigt steg omsättningen med hela 21 procent till 1,2 miljarder kronor. Förlusterna i branschen ökade dock lavinartat från 15 miljoner 2007 till hela 189 miljoner kronor 2008, en indikation på att tillväxten gått fort på sina håll.

Antalet anställda steg visserligen med 200 till 1350 personer i fjol, enligt samanställningen av årsredovisningarna för 2008. Men sedan dess har utvecklingen gått i motsatt riktning med stora varsel och konkurser. På fredagen visade dessutom färska siffror att spelförsäljningen i USA backat för sjätte månaden i rad.

Utvecklingen är särskilt bekymmersam för eleverna på de många spelutbildningar som vuxit fram de senaste fem åren.

– Det är ungefär tusen personer som utbildar sig till dataspelsutvecklare varje år på tekniska högskolor och kvalificerade yrkesutbildningar, säger Ann-Sofie Sydow, utbildningssamordnare på Dataspelspelbranschen.

Endast två av Sveriges tio största spelutvecklare har ökat personalstyrkan på allvar i år. Ett av dem, Uppsalabaserade Starbreeze har gått från 70 till drygt 100 medarbetare. Bolaget har fått in två nya speluppdrag, varav det ena är baserat på filmerna om Jason Bourne.

– Det finns väldigt många duktiga personer i omlopp just nu. Och på kort sikt är det bra för oss att vissa konkurrenter gjort sig av med personal. Men på längre sikt är det synd om klustret av spelutvecklare i Sverige försvagas, säger Johan Kristiansson, vd för Starbreeze.

– Det är lättare att få en förläggare att sätta sig på planet från Los Angeles om det finns flera intressanta bolag i landet, tillägger han.

Per Strömbäck, talesperson för Dataspelsbranschen, är dock inte oroad för att Sverige ska förlora sin starka position spelvärlden.

– Ofta kan konkurser öppna nya möjligheter. Ur Grins konkurs har det redan kommit flera nya bolag. Jag tror vi får se fler bolag som jobbar med olika typer av affärsmodeller, säger han.

Läs mer: Grin har gått omkull

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.