Sociala medier

Spotify integreras med Facebook

Uppdaterad 2011-09-23 11:19. Publicerad 2011-09-23 10:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Musiktjänsten Spotify drar igång ett nytt samarbete med Facebook som gör det enklare att dela musik. Målet är att dagens tio miljoner Spotifyanvändare ska bli betydligt fler.

Samarbetet mellan webbtjänsterna presenterades av Facebooks grundare Mark Zuckerberg på torsdagskvällen. Det innebär att Facebookanvändarna kan lyssna på musik som deras vänner rekommenderar eller lyssnar på genom att trycka på en spel-knapp, utan att logga in på Spotify. Fast det krävs ett användarkonto hos musikstreamingtjänsten.

– Ja, men även om du inte har det kan du se saker som händer på Spotify. Och om du trycker på spel-knappen kan du installera Spotify direkt från Facebook, säger Gustav Söderström, chef för produktutveckling på Spotify.

Han räknar med att alla Facebookanvändare ska ha tillgång till den nya tjänsten innan helgen. Målet är förstås att locka nya kunder och därmed öka intäkterna. Spotifys egen statistik visar att de som kopplar ihop musiktjänsten med Facebook är mer aktiva än de som inte gör det. De är också mer benägna att betala för musiken.

– Vi hoppas att det här ska ge mer kunder och mer nya aktiva kunder. Det ger pengar eftersom vi visar reklam och eftersom det är troligare att de konverterar till premium, säger Gustav Söderström.

I dagsläget finns Spotify i åtta länder och har över tio miljoner användare, varav två miljoner är betalande kunder. Sett till befolkningsmängden är bolaget starkast i Norden.

– Vi var först där. Men det är klart att i de större länderna blir det större absoluta tal ganska fort. Vårt absoluta mål är inte att vara tio miljoner aktiva som vi är i dag, utan mycket mer än så, säger Gustaf Söderström.

I förlängningen kan senaste Facebook-samarbetet även innebära tillgång till nya marknader för Spotify. Det sociala nätverket är ju som bekant en "global tjänst", betonar Söderström.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Svenska omkom i dykolycka på Malta

UD har informerats om olycksfallet. En svensk kvinna i 40-årsåldern omkom på fredagen i en dykolycka på Malta.

Foto: Scanpix "Colle" Thorwaldsson tar över från Wanja Lundby-Wedin.

Nya LO –basen vill tillbaka till 80-talet

”Folk kommer att tycka att jag är gammaldags”. Thorwaldsson vill slåss för ”gammaldags” arbetsmarknadspolitik, berättar han i intervju med DN.se. 19 8 tweets 11 rekommendationer

Thorwaldsson LO:s nye ordförande. Valdes på LO:s kongress.

Foto: Alamy

Lampan byggdes in – lös konstant i 77 år

Elnota för 100.000 kronor. När en restaurangägare i Los Angeles skulle renovera sin lokal anade han ett svagt ljus bakom en förrådsvägg. 39 13 tweets 26 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Sista tiden med gänget

Fotbolls–EM. Anders Svensson är en av spelarna som gör den sista stora turneringen med landslaget. ”Nu gäller det att njuta”, säger han.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan