Musiktjänsten Spotify finns snart i mobiltelefonen. Det uppger tidningen Computer Sweden.
Enligt tidningen håller Spotify på att testa en mobilklient på Apples mobiltelefon Iphone. Det är en liten grupp testare som använder tjänsten just nu, skriver CS.
Spotify arbetar med mjukvara till Symbianmobiler och det innebär att de flesta Nokiatelefoner och avancerade mobiler från Sony Ericsson kommer att kunna ha Spotify.
I dag finns bara Spotify till datorer med Windows eller Mac OS. Enligt CS kommer musiken att strömma till mobilen genom ett trådlöst nätverk, 3g-uppkoppling eller Telias edge-nätverk. Tidningen uppger att applikationen har Spotifys gröna logotyp som ikon på Iphone. Det är oklart om företaget arbetar med andra mobilplattformar.
Spotify tecknade ett avtal med Stim, tonsättarnas upphovsrättsorganisation förra sommaren. Med en mobilfunktion måste avtalet kompletteras, tror CS.
Stim vill inte säga om det ursprungliga avtalet tillåter strömning till mobila enheter.
– Vi förhåller oss mycket konfidentiellt till avtalen, säger Martin Stiebel, jurist på Stim.
Spotify har inte kommenterat de mobila planerna.