Prylar
Spotify snart i mobilen
Publicerat 2009-05-28 11:39
Den svenska musiktjänsten Spotify är på väg över från datorn till mobilen. I kväll visar Spotify upp sin nya teknik på Googles utvecklarkonferens i San Fransisco.
DN Teman i artikeln
Läs mer
Prylar
- Tidigare artiklar
- Paviljongparaden i Shanghai - arkitekternas eldorado
- Branson tar sig vatten över huvudet
- Många gör anspråk på Ipad
- Kamerahistora till salu för rekordpris
- Kopiatorn som fixar föremålen i 3D
- Lady Gaga sålde bäst på nätet
- Nokias mobilnavigering blir gratis
- Plattare djupare prylar 2010
- Eko-bilen Smite klar för testkörning
- Genombrott för 3D TV i år
- Matteformeln för perfekt parkering
- Koenigsegg eller Spyker? Ny Teknik har jämfört
- Datorlika mobiler - Nokias nya melodi
- Legostik lyfte klossföretaget
- Hjälp astronomerna utforska universum
- Hej, idag visar vi vår första mobila applikation på Google I/O i San Francisco. Vi är fortfarande i en utvecklingsfas och ändringar kan komma att göras men vi vill i alla fall ge er en liten preview, skriver Spotifys marknadschef Sophia Bendz i ett mejl till Ny Teknik.
I demonstrationsvideo som hon har lagt ut på Youtube visar Spotify ett antal funktioner med Googles operativsystem Android – musiksökning, spellistor, synkronisering offline och playback.
- Vi kommer med mer information längre fram men i dagsläget har vi inte mer info att dela med oss av tyvärr, skriver Sophia Bendz.
Spotify lanserade sin musiktjänst i oktober förra året . För en fast avgift per dygn eller månad kan man lyssna till miljontals låtar som strömmas till datorn.
Man kan söka på artist, låt och album, men också en sökning där man kombinerar artist, album, genre och musikens utgivningsår, exempelvis 60-talsrock eller hip-hop från 2005.
Allt man hittat kan sedan sparas som en spellista som kan e-postas till andra användare.
Spotify levererar enbart strömmande musik och låtarna kan därför inte sparas på hårddisken. Men den som vill köpa en låt hittar en direktlänk till ett inköpsställe.
Spotifys grundare Daniel Ek och Martin Lorentzon lockade förra året över Gustav Söderström från Yahoo för att ta Spotify från dator till mobilen.
Gustav Söderström grundade succébolaget Kenet Works, som utvecklat teknik för att besökare på nätmötesplatser ska kunna använda mobilen för att chatta.
Hösten 2006 köpte den amerikanska internetjätten Yahoo företaget och Gustav Söderström följde med i affären för att jobba som produktchef och affärsutvecklare.
Men efter två år valde han att lämna Yahoo för Spotify.
- Som många andra fick jag en sällsam känsla av ”Wooha!, vänta, vad är det här!”, skriver Gustav Söderström på sin blogg Gustav´s Mindshare.
Visar 1-4 av 4. Per sida:
Till och med Fredrik Reinfeldt vet vad Spotify är för något.
Jukebox, 19:49, 28 maj 2009. Anmäl
Från Spotify till mig.
When will Spotify be available on my mobile phone or other platforms?
This is a very popular question and it’s something we are interested in. Our philosophy is to create something that is reliable and works brilliantly so today we’re focusing on building a great product for your computer, but when the time comes we’ll look into a solution that will work smoothly on your mobile and other platforms as well.
Axel, 18:08, 28 maj 2009. Anmäl
Despotify finns ju iofs redan, som har gett upphov till Spot, en spotifyklient för iPhone.
http://despotify.se/
http://www.youtube.com/watch?v=ARKnvnOCJJg
Riktigt bra, nu är det bara att vänta på Androidmobilerna som verkar dröja...en på g hos tre dock säljs den enligt kundservice inte till kontantpris.
Christoffer, 13:53, 28 maj 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
IT-tjänster och produkter
Vill du förbättra din IT-funktion och samtidigt spara pengar?
-
Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
-
Flytt och bemanning
Din flyttfirma i Stockholm - För flytt, bohagsflytt & kontorsflytt.

























