Statlig reklam fortsätter växa

Publicerad 2007-06-11 06:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sedan alliansen tog över i höstas har statliga bolag och verk ökat sina investeringar i reklambolag med hela 9 procent. Trots den borgerliga kritiken fortsätter staten att satsa miljardbelopp.

Sedan alliansen tog över rege­ringsmakten i oktober i fjol har statliga hel- och delägda bolag, verk och myndigheter köpt reklamutrymme till ett värde av 1,3 miljarder kronor. Det är 9 procent mer än under samma period året innan.

Bland de aktörer som ökar sina reklaminvesteringar finns bland andra Vasakronan, Skatteverket, Försäkringskassan samt statliga monopol som Svenska Spel, ATG, Boxer och SJ.

Genomgången är baserad på uppskattningar från Sifo reklammätningar och avser bruttopriser för de ofta stora rabatter som erbjuds på marknaden.

En politiker som under opposition protesterat högljutt mot statens reklaminvesteringar är riksdagsledamoten Henrik von Sydow (m). I en interpellationsdebatt för ett år sedan beskyllde han bland annat s-regeringen för att använda "monopolbolagen som politiska propagandaapparater". I dag är han mer försiktig i sin kritik.

- Mycket av uppgången präglas av den heta konjunkturen, säger han.

Svenska Spel och ATG har sedan oktober ökat sina reklamköp med 13 respektive 10 procent. Sammanlagt köpte de statliga speljättarna därmed reklam för 170 miljoner kronor under perioden.

- Svenska Spel har tagit på sig uppgiften att driva kampanjer som talar om för oss varför spelmonopolet är bra. Det är en viktig uppgift för alliansregeringen att se till att denna typ av opinionsbildande reklam upphör, säger Henrik von Sydow.

Men Jesper Kärrbrink, vd för Svenska Spel, viftar bort kritiken.

- Vi förordar en reglerad spelmarknad, men det har vi aldrig pratat om i våra annonser. De är till för att marknadsföra våra produkter och bygga vårt varumärke, säger han.

Två statliga monopol som går mot strömmen är Apoteket och Systembolaget som båda minskat sina reklamköp sedan valet. För drygt ett år sedan kritiserades Systembolagets "dear Mr Barroso"-kampanj hårt från borgerligt håll. De prisbelönta annonserna gick ut på att försvara det svenska alkoholmonopolet inför EU.

Systembolagets presschef Lennart Agén bekräftar att Systembolaget minskat reklamen sedan Barrosokampanjen. Men han betonar samtidigt att det inte beror på politiska påtryckningar.

- Monopolet har vissa fördelar och de ska vi berätta om. Vi har exempelvis kört mycket informationskampanjer om langning på radio. Att vi är bättre på ålderskontroll beror på att vi inte har något vinstintresse, säger han.

Den största ökningen står Vasakronan för. Det statliga fastighetsbolaget, som ligger på Mats Odells säljlista, har femfaldigat sina reklamsatsningar sedan valet och köpt utrymme till ett värde av 17 miljoner kronor. Enligt Vasakronans informationschef Bengt Möller beror detta enbart på en stor tv-kampanj i december med en dansande Mikael Persbrant i en av reklamfilmerna.

- Det var planerat sedan länge. Vi gör stora kampanjer ungefär var artonde månad, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Spanien tar krafttag mot arbetslösheten

Måste få bukt med arbetslösheten. Den spanska regeringen vill luckra upp arbetsmarknaden och underlätta för företagen att göra sig av med folk.

Foto: Scanpix

”De arga har missförstått”

Fick många reaktioner på intervju i DN. Reinfeldt tror att många har missförstått, alla måste inte jobba till 75 års ålder.

Foto: Roger Turesson

DN gör vinst på 203 miljoner

Dagens Nyheter gör ett starkt bokslut för 2011 och redovisar en vinst på 203 miljoner kronor. DN:s anställda får en bonus.

Foto: Scanpix

FBI släpper hemlig rapport om Jobs

Mindre smickrande porträtt skymtar fram. FBI offentliggör en rapport om Apples grundare Steve Jobs kryddad med droger och svek.

Rekordomsättning för Apple. Så många iphones sålde Apple.

Vad vet du om Apple? Gläns i frågesporten om teknikjätten.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.