Stigande räntor för hushållen

Uppdaterad 2010-07-27 11:42. Publicerad 2010-07-27 11:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De extremt låga räntorna på bostadslån är snart ett minne blott. Boräntorna stiger och fler väljer att binda sin räntor. Samtidigt fortsätter utlåningen i nästan samma takt som förut.

De räntor som hushållen får betala för sina lån fortsatte upp i juni, enligt Statistiska centralbyrån (SCB). Den genomsnittliga räntan på nya låneavtal låg då på 2,4 procent, jämfört med 2,2 procent i maj.

Lägst var räntorna till hushållen i december 2009, med ett snitt på 1,9 procent. Trenden med stigande räntor har pågått under hela första halvåret i år och i juli tog Riksbanken det första steget på resan mot radikalt höja boräntor. Den höjde då den viktigaste styrräntan, reporäntan, med 0,25 procentenheter till 0,5 procent.

Den viktigaste anledningen till det var att svensk ekonomi börjat ta fart igen. Arbetslösheten har vänt nedåt och Riksbanken räknar med riktigt hög tillväxt de närmaste åren. Därför ansåg Riksbanken att det var dags att avskaffa det senaste årets låga krisränta.

Efter det beslutet väntar en lång serie räntehöjningar som kommer att bekymra många skuldtyngda husägare. Redan till jul väntas reporäntan att vara uppe i 1,0 procent för att 2013 vara uppe på den mera normala nivån cirka 4 procent.

Det innebär att den rörliga boräntan då kommer att ligga ytterligare någon procent däröver.

Den som oroas över ökade boendekostnader men ändå vill behålla rörlig ränta råds av privatekonomer att sätta av en buffert varje månad, som om räntan vore 5—6 procent, minus ränteavdrag.

Takten på utlåningen till hushåll är stabil, men har avtagit något, enligt SCB.

Vid utgången av juni hade hushållen lån hos de finansiella instituten på 2 428 miljarder kronor, varav bostadslånen uppgick till 1 625 miljarder kronor. Hushållen hade även konsumtionslån för 155 miljarder kronor. Tillväxttakten för bostadslån var 10,5 procent medan den för konsumtionslån var 5,0 procent, enligt SCB.

Majoriteten av bostadslånen tas med rörlig ränta, men andelen som väljer bunden ränta ökar, från 21,3 procent i maj till 28,3 procent på nya lån.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 13 7 tweets 6 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 14 10 tweets 4 rekommendationer

Foto: AFP Polis hämtar vapnet från det tak där skytten befann sig.

Man låg på tak och sköt – två dödades

Finsk ort i skräck. Två 18-åringar dödades och sju personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 34 13 tweets 21 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan