Solen upp över Stockholmsbörsen

Uppdaterad 2011-11-30 18:03. Publicerad 2011-11-30 10:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Solen steg över börserna när sex centralbanker med ECB och Fed i spetsen sänkte priset på pengar. Saabaktien rusade efter schweiziskt Gripenköp.

Stockholmsbörsen inledde onsdagens handel med sjunkande kurser. Men efter lunch blev det börsrally, med hjälp av världens centralbanker. Vid stängning hade OMXS-index stigit med 4,8 procent till 304,2.

Först sänkte den kinesiska centralbanken kapitalkraven för landets banker och sedan gick sex andra centralbanker ut i en gemensam aktion och sänkte priset på bytesavtal för valutor.

– Det här är en reaktion på att det blivit väldigt dyrt att växla till sig dollar mot euro via så kallade swapavtal, säger Charlotte Asgermyr, räntestrateg på SEB.

Sedan var det full fart på börserna runt om i världen. Bankindex i Stockholm steg med 6,3 procent, med SEB i spetsen, upp 7,6 procent.

Saabaktien gick upp med drygt 6 procent efter uppgifter i schweiziska tidningar om att landet skulle vara på väg att köpa Gripenplan. När uppgifterna bekräftades på eftermiddagen ryckte kursen ytterligare, till 11,0 procent. Ventilationsföretaget Systemair steg med 5,1 procent efter att ha visat en vinst på 124,4 miljoner kronor för perioden augusti—oktober.

Londonbörsens FTSE-index steg 3,2 procent. I Paris var CAC-indexet upp 4,2 procent och Frankfurtbörsens DAX-index klättrade 5,0 procent.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Victoria och Daniel måste ta emot barnbidrag. Kunglig eller ej den 20 mars kommer den första utbetalningen.

Bingo för babybranschen. Företag vill gärna åka snålskjuts.

Foto: Roger Turesson Skanskas Sverigechef Jonas Granström tycker att det är logiskt att det byggs färre bostäder.

Därför byggs för få bostäder

Inte tillräckligt under tjugo år Byggjättarna gör miljardvinster, ändå tar inte bostadsbyggandet fart. De vill inte bygga mer och riskera att få sämre betalt.

Ställ krav. Det säger bostadsministern Stefan Attefall.

NCC: Bristen på mark är stor Avfärdar en medvetet strategi.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: AP

Satsar miljarder på vind istället för lego

Bygger 77 vindsnurror Den danska leksaksjätten köper en del av ett tysk vindkraftpark till ett värde av 4,7 miljarder danska kronor av energibolaget Dong.

Foto: Anders Wiklund/Scanpix

Studenter förlorar pengar varje månad

Mer än dubbelt från ifjol Många tvingas ta till andra åtgärder som att låna av föräldrar eller jobba vid sidan av studierna för att få ekonomin att gå ihop.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Flera nya ansikten i Stefan Löfvens lag

Presenterade sin grupp. Stefan Löfven väljer Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, som ny ekonomiskpolitisk talesperson.

Foto: AP

Isaf-soldater dödade i östra Afghanistan

Norsk soldat sårad. Två utländska soldater har skjutits ihjäl i Afghanistan, meddelar Isaf, den internationella styrkan där Sverige ingår.

Foto: Hans Thorwid

Nationalmuseum ska hålla stängt i flera år

Statens fastighetsverk beräknar att Nationalmuseum i Stockholm måste vara stängt i flera år för renovering och ombyggnad. Kan stå klart 2017.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.