Stockholmsbörsen stängde på ett ordentligt plus på måndagen efter förra veckans nedgångar. Defensiva bolag, bland annat teleoperatörer, hörde till vinnarna.
Vid stängning hade OMXS-index stigit med 1,0 procent till 280,5. Måndagen var en tunn nyhetsdag och uppgången kom efter fredagens nedgång till den lägsta nivån sedan 2009. Totalt sjönk börsen med 11 procent i förra veckan.
Under denna vecka riktas fokus framför allt på fredagens tal av den amerikanske riksbankschefen Ben Bernanke, som vissa investerare då hoppas ska presentera nya stimulansåtgärder för USA:s ekonomi.
Electrolux, som på morgonen meddelat att man köper den chilenska vitvarutillverkaren CTI, steg med 1,6 procent.
Defensiva bolag var de främsta vinnarna. Telia Sonera steg med 2,9 procent, H & M steg 2,1 procent och Astra Zeneca gick upp 1,7 procent. Men även vissa av verkstadsbolagen klarade sig bra och Sandvik, som var ett av de bolag som tappade mest i förra veckans börsfall, steg ordentligt, upp 3,0 procent.
Latour sjönk 0,4 procent efter att på morgonen ha redovisat en höjd vinst, medan Ratos gick ned 1,8 procent i spåren av en sänkt rekommendation.
IT- och energibolagen hörde de största förlorarna på Stockholmsbörsen. Ericsson som fått sin riktkurs sänkt av Deutsche Bank gick ned 0,8 procent. Lundin Petroleum sjönk 0,2 procent. Brentoljepriset backade under måndagen i spåren av att Khaddaffieran i Libyen ser ut att vara på väg mot sitt slut.
Under tisdagen kommer Peab med sin delårsrapport. I statistikväg väntas bland annat tyskt ZEW-index.
På de ledande Europabörserna var utvecklingen positiv, med undantag för börsen i Frankfurt, som stängde på minus 0,1 procent till 5.473,8. Londonbörsens FTSE-index steg 1,1 procent till 5.095,3, medan Parisbörsens CAC-index klättrade 1,1 procent till 3.051,4l. Även i USA steg börserna inledningsvis.