Stora Enso planerar att spara och skära ned på personalen - 2.000 tjänster ska bort. Skogsjätten redovisade en förlust på 540 miljoner kronor före skatt för det första kvartalet.
Som ett svar på det försämrade resultatet och minskade efterfrågan planerar Stora Enso att göra sig av med 2.000 personer. Organisationen ska bantas och lejonparten av dem som kommer att tvingas att gå är tjänstemän, däribland chefer på mellannivå och högre upp i organisationen.
- Vi kommer inte att skära ned på brukspersonalen eller högsta ledningen, säger ir-chefen Ulla Paajanen-Sainio till DN.se.
I vilka länder som Stora Enso kommer att säga upp personal är inte klart och förhandlingar inleds inom kort. Ulla Paajanen-Sainio säger att siffran 2.000 är global och att största delen av besparingarna ska slå igenom under 2009 och början av 2010.
Stora Ensos vd Jouko Karvinen sade under onsdagen till den finländska nyhetsbyrån FNB att nedskärningarna till största delen begränsas till Finland och att Sverige inte kommer att drabbas nämnvärt.
Men Ulla Paajanen-Sainio menar att det är för tidigt att säga något om hur personalen i Sverige påverkas av besparingarna.
- I nuläget kan vi inte säga hur det kommer att slå i Sverige. Vi har ännu inte inlett några förhandlingar, säger hon.
Besparingarna planeras att ge ett extra tillskott på 2,8 miljarder kronor årligen. Förlusten på 540 miljoner kronor under det första kvartalet kan jämföras med vinsten på 929 miljoner kronor samma period ifjol.
Omsättningen rasade med 7,8 miljarder kronor till 23,8 miljarder kronor, jämfört med första kvartalet 2008.
I rapporten skriver Stora Enso att de spår en fortsatt tuff marknad och låg efterfrågan. Bland annat slår vikande upplagor i tidningsbranschen hårt mot skogsjätten.
Håller nedgången i sig skriver bolaget att de måste överväga att stänga anläggningar som inte är lönsamma. Produktionskostnaderna är fortsatt höga i Finland och Jouko Karvinen säger i rapporten att neddragningar i produktionen troligen begränsas till finska fabriker.
Priset på papper pressas runt om i världen och endast i Europa förväntas priserna att ligga still eller i vissa fall öka. I Kina hoppas Stora Enso att botten är nådd och att prispressen lättar.
Börsen tog emot besparingsplanerna med glädje och aktien steg efter att rapporten släppts.