Eurokrisen

Stormakterna mötets vinnare

Publicerad 2011-12-10 07:08

Foto: Reuters Frankrikes Nicolas Sarkozy och Tysklands Angela Merkel utropade sig själva till vinnare efter EU-toppmötet i Bryssel.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bryssel. Tyskland och Frankrike utropade sig som segrare efter det dramatiska EU-toppmötet. Resultatet: skärpta regler för euroländerna och en ny mellanstatlig finanspakt. Men det är osäkert hur många länder utanför eurozonen som kommer att ansluta sig.

– Det här är genombrottet för en stabilitetsunion. Omvärlden kommer att se att Europa har lärt av sina misstag och låtit bli ”usla kompromisser”, sade Tysklands Angela Merkel nöjt.

Men andra var mer tveksamma till besluten. När EU-ordföranden Herman Van Rompuy på sin presskonferens meddelade att han räknar med att alla utom Storbritannien kommer att ansluta sig till uppgörelsen skyndade sig flera av regeringscheferna att dementera. Danmarks statsminister Helle Thorning-Schmidt förklarade att man först måste analysera vad som beslutats under nattmanglingen.

De intensiva förhandlingarna gav tidigt på fredagsmorgonen resultat: skärpta regler för euroländerna och en ny mellanstatlig finanspakt dit även icke-euromedlemmar kan ansluta sig frivilligt.

Juristerna tvistade redan om tolkningen av EU-ledarnas beslut om en mellanstatlig uppgörelse sedan Storbritanniens David Cameron lagt in sitt veto. Och först vid toppmötet i mars nästa år lär det bli klart hur många som vill vara med i det som Merkel kallar stabilitetsunion.

Euromedlemmen Finland anmälde också att man har problem med uppgörelsen, sedan euroländernas vetorätt över de inbetalda miljarderna till EU:s räddningsfond tagits bort.

Fredrik Reinfeldt (M) röstade för EU-toppmötets uppgörelse om skärpt ekonomisk kontroll av euroländerna. Men Sverige kommer troligen inte att gå med i det nya samarbetet, utan bli ett av utanförländerna tillsammans med Storbritannien.

– Läser man texten kan det uppfattas som märkligt att Sverige skulle inträda i något som kan beskrivas som att man är en del av eurosamarbetet, sade Reinfeldt.
Men om Sverige inte ansluter sig riskerar man att hamna utanför ett nytt centralt samarbete i EU.

– Det finns absolut en dynamik som kan ligga i om det blir väldigt frekventa 17-möten på olika nivåer, medgav Fredrik Reinfeldt.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 19 10 tweets 9 rekommendationer

Foto: AFP Polis hämtar vapnet från det tak där skytten befann sig.

Man låg på tak och sköt – två dödades

Finsk ort i skräck. Två 18-åringar dödades och sju personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 38 14 tweets 24 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan