Kung Carl Gustaf fick på besök hos Volvo Personvagnars nya ägare Geely i Kina höra ordföranden Li Shufus framtidsplaner. Slutsatsen av mötet, där kungen ställde frågor och Li Shufu svarade, blir att Geely är i startgroparna för att börja tillverka nya större Volvomodeller.
Så stora Volvobilar har det tidigare inte ansetts finnas marknad för – när det gamla huvudkontoret på Hisingen ännu skötte strategin.
Efter Geelys förvärv i våras och sedan Li Shufu nu tänkt på saken i ett halvår tycks han färdig med hur taktiken ska läggas upp.
– Många av Volvos koncept är alltför avancerade och inte helt och hållet passande för marknaden. Till exempel gillar kineser stora bilar till skillnad från europeiska konsumenter, sa Li Shufu till Sveriges monark och en grupp svenska forskare och affärsmän i staden Hangzhou i östra Kina.
– Volvos forskning och utveckling kommer att försiggå närmare marknadens behov i framtiden, och vi kommer att tillverka nya Volvobilar som är gjorda för kineser och som ganska snart kan ta upp konkurrensen med Mercedes och BMW, beskrev Volvos nya ordförande, enligt den statliga kinesiska nyhetsbyrån.
Dessa båda uttalanden kan knappast betyda något annat än att större Volvobilar snart kommer att tillverkas för den kinesiska marknaden.
Då hade det svenska majestätet redan ställt den fråga som både experter och lekmän funderat över sedan köpet blev klart: Hur kan Geely garantera att Volvos kvalitet inte urholkas efter förvärvet?
Och Li Shufu hade svaret:
– Vi ska inte bara bibehålla Volvos kvalitet, utan hjälpa Volvo att återfå sin tidigare glans och överträffa Mercedes-Benz och BMW.
Tre nya Volvofabriker planeras i Kina, en i Chengdu i sydvästra delen av landet, en i Shanghai och en i Daqing i nordost.
Kungen frågade om dessa fabriker kommer att tvinga bort svenska leverantörer och arbetstillfällen.
Han fick till svar av Li Shufu att svenska folket inte har något att oroa sig för eftersom Geely följer en lokal strategi, som innebär att alla Volvobilar som säljs i Europa kommer att utvecklas och tillverkas i Europa.