Du går in i en livsmedelsbutik, plockar på dig en liter mjölk och lite gott till helgmaten. När du handlat klart plockar du fram mobiltelefonen och håller den mot en dosa vid utgången. Varornas pris har redan registrerats av en radiomottagare när du gick över det streck på golvet som ersatt snabbköpskassan.
Dosan piper till och du har betalat.
Vi är inte där än.
Men den utveckling som startade för lite mer än tio år sedan med sms till Coca Cola-automater har nu nått nästa rejäla trappsteg.
Och det handlar om stora pengar och många användare. Redan i dag använder över 100 miljoner människor något sätt att betala med mobil. År 2015 beräknas nästan 400 miljoner användare plocka fram telefonen, enligt analytikerföretaget InStat.
Hur kommer det att se ut när vi använder mobilen i vardagen för mer generella köp?
Kreditkortsföretagen jagar säkrare betalningslösningar. Mobilen kan bli en effektiv betalningsapparat men för kortföretagen gäller det också att inte hamna vid sidan av.
Därför backar de upp lösningar som använder korten i kombination med mobilen.
Två sådana varianter är USA-lösningen Square och svenska Izettle. Bägge bygger på att en kortläsare pluggas in i mobilen.
När företagen beskriver hur tekniken ska användas ser det lite olika ut.
Square definierar sig som en bred lösning. Eftersom Square också har program för butiksinventering, lagerhållning och kassahantering blir det möjligt för kunden att till exempel ha ett konto hos den lokale handlaren. Mindre affärsinnehavare som tidigare inte kunnat ta kort är en stor målgrupp. Izettle däremot betecknar modellen som ett stöd för vanliga användare för att göra mindre köp.
– Vi håller ju inte på med e-handel utan fysisk handel människor emellan. Det här är en lösning som passar vid handel på Blocket eller till exempel på loppmarknader, menar Jacob De Geer, Izettles vd.
Frågan är dock om separata läsare kommer att överleva i längden. För direktbetalningar kommer andra lösningar som bygger på olika typer av radioteknik att bli viktiga.
Google satsar på radiotekniken i sin Wallettjänst där telefonen kan laddas med virtuella kreditkort. Detta görs via dator eller telefon. Än så länge fungerar detta enbart i USA och på en enda telefonmodell och teleoperatör. Men med tanke på Googles roll som normgivare på telefonsidan kan man räkna med att tekniken kommer i fler mobilmodeller.
Svenska Payex arbetar också med radioteknik, både den mer avancerade NFC-varianten, samma som Google använder, liksom den enklare RFID-tekniken. Oavsett vilken teknik som används så räcker det alltså att vifta med telefonen framför en mottagardosa.
Seamless är ett annat svenskt företag som satsar på mobila betalningar – men här sker det utan tekniska särlösningar. Användarna får konton i den stora plånboken som ägs av en teleoperatör eller bank. Plånboken fylls på via olika program, till exempel lönesystem hos företag eller system för att överföra pengar över flera gränser, det senare en stor verksamhet i utvecklingsländer. På det lokala planet finns Molletombud som sköter in- och utbetalningar.
Enligt Seamless slår fördelen med att ha alla funktioner i telefonen ut lösningar som bygger på fler tekniska prylar. Enkelheten är mer värd.
Den mobila plånboken kan också vara ett sätt att erbjuda befintliga kunder fler funktioner. Telias mobila plånbok kräver inte särskilt oväntat att man har ett teliaabonnemang. Den kan användas för att betala sms-tjänster och göra överföringar till bank och postgirokonton, men är inte tänkt för mer generella direktköp.