Ström av klagomål mot Eniro

Publicerad 2009-09-14 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Eniro får in en mängd klagomål om sina affärsmetoder. De senaste 4-5 åren har Svensk handel fått ta emot 5-10 samtal i månaden från missnöjda Enirokunder.

- Man är rättslös mot dem. Att de skickar fakturor till inkasso efter drygt en vecka är skamligt, säger småföretagaren Inger Aspåker.

Hon är en av många företagare som har reagerat mot Eniros försäljningsmetoder.

I slutet av maj fick hon en bekräftelse från Eniro på att hon beställt att företaget skulle stå med i katalogen. Hon blev förvånad, eftersom hon inte hade något minne av att hon tackat ja till detta.

Tvärt om hade hon bestämt att hennes konsultföretag KonkretUtveckling, inte skulle annonsera hos Eniro under 2009.

Den 5 juni skickade hon ett brev där hon förklarade att företaget inte ville vara med hos Eniro.

Den 22 augusti får hon ett brev där Eniro påstår att KonkretUtveckling inte har avbokat beställningen och att hon ska betala 3.200 kronor. 25 augusti får hon en påminnelsefaktura och 3 september får hon ett inkassobrev från Intrum Justitia.

- Det kan vara så att jag glömt att jag pratat med någon från Eniro, men jag avbokade skriftligt inom de 10 dagar som gäller. Jag har sparat all korrenspondens med Eniro. Det känns som att man tvingar in kunderna med alla medel, det gör man inte i en affärsrelation, säger Inger Aspåker.

Hennes fall är långt ifrån unikt. Svensk Handel har en jämn ström av klagomål som gäller Eniro.

- Det handlar om en stor organisation, som i grunden har en ambition att vara seriös. Men det kan handla om att någon provisionssäljare går över gränsen, säger Dick Malmlund, säkerhetschef på Svensk Handel till DN.se.

Han säger att Eniro har omplacerat säljare som inte levt upp till bolagets krav.

I augusti talade han med Eniros vd Jesper Kärrbrink om de klagomål som kommer in mot bolaget via Svensk Handel.

Efter det tycker han att de missnöjda företagskunderna blir bättre behandlade.

- Vi är ute efter att kunderna ska få rättelse till 100 procent, tidigare var det ingen återkoppling från Eniro, säger Dick Malmlund.

Under mötet kom de fram till Eniro ska bli tydligare med att företaget inte använder sig av negativ avtalsbindning, det vill säga att kunden anses ha beställt en vara om den inte tydligt tackar nej.

- Alla klagomål skickas direkt till Eniro, om det visar sig att det är många fel kring en och samma säljare, så kommer den att få förändrad arbetssituation, säger Dick Malmlund.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.