Eurokrisen

Svala kommentarer om tysk-franska förslagen

Publicerad 2011-08-16 20:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jan Häggström, chefsekonom på Handelsbanken, säger att det är begränsad effektivitet i en skatt på finansiella transaktioner. Han varnar för att det kan leda till att sådana transaktioner flyttas från det område där en skatt införs.

– Finansmarknaderna är så pass globaliserade i dag. Det är så många som gör transaktioner med många andra länder och var man gör de här transaktionerna spelar inte så stor roll. Många av transaktionerna går att flytta på och då får man inte in så mycket på en sådan här skatt utan det enda som händer är att man flyttar finansiell aktivitet helt enkelt, säger Häggström.

Enligt Häggström finns då också en risk för att företag och deras medarbetare lämnar länderna där skatten införts.

– De verksamheter som får betala mycket på grund av en sån här transaktionsskatt, de har en mycket stor nackdel jämfört med sina konkurrenter som inte har en skatt. Det betyder att de har goda skäl att flytta på sig, säger han.

Cecilia Hermansson, chefekonom på Swedbank, är tveksam till Merkels och Sarkozys inställning att eurozonens stabilitetsfond EFSF är tillräckligt stor för att kunna hantera problemen.

– Det är en förnekelse utan like. Det kanske skulle kunna räcka till Spanien, men det skulle definitivt inte räcka för Italien och inte för Frankrike.

Merkel och Sarkozy vill också att EU:s permanente ordförande Heman Van Rompuy ska leda ett gemensamt styre av eurozonen.

– Jag efterlyser mer en finanspolitisk samordning och om det skulle vara presidenten kan man ställa sig frågande till. Det behövs ju snarare någon form av finansminister, säger Hermansson.

Sarkozy öppnade för att gemensamma statsobligationer för euroländerna skulle kunna bli aktuella "i slutet av en integrationsprocess". Hermansson efterlyser däremot ett förberedande arbete redan nu, genom att en kommission tillsattes som skulle ha i uppdrag att undersöka på vilket sätt finanspolitiken ska samordnas.

Finansminister Anders Borg kommenterar inte Merkels och Sarkozys utspel under tisdagskvällen, uppgav hans pressekreterare. Inte heller finansmarknadsminister Peter Norman vill ge några kommentarer.

Mötet mellan Sarkozy och Merkel har inte lett till något "nytt eller användbart", sade Sony Kapoor vid den ekonomiska tankesmedjan Re-Define till nyhetsbyrån AFP.

– Om det här är allt de hade att säga, vad var meningen med att ha det här mötet? frågade han retoriskt.

– Jag kan inte se hur ett tillägg om balanserad budget. . . eller ens en finansiell transaktionsskatt ska kunna hantera eurokrisen, hjälpa till att stimulera tillväxt eller ens stärka det svaga EU-banksystemet.

En aktiemäklare vid Global Equities i Paris höll med.

– Det är lite nedslående. Alltihop är rätt vagt, sade Yves Marcais till AFP.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 11 4 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 9 0 tweets 9 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Foto: AP

Israelkällor: Syriska ledare förgiftades

Värvad livvakt. Den syriska motståndsrörelsen bluffade inte i förra veckan då den meddelade att många av de syriska ledarna sårats i ett attentat. 19 10 tweets 9 rekommendationer

Foto: AFP Polis hämtar vapnet från det tak där skytten befann sig.

Man låg på tak och sköt – två dödades

Finsk ort i skräck. Två 18-åringar dödades och sju personer skadades allvarligt när en kamouflerad man sköt mot barer i finska Hyvinge. 40 14 tweets 26 rekommendationer

Vet du mer? Ring DN.se 08/738 23 23 eller MMS:a 71 222.

Foto: Erik Englund

”Börjar med att ringa dotter och barnbarn”

Moderna museet och middag med Shanti Roney. Neneh ­Cherry tar en nostalgi­tripp tillbaka till barndomen. Chockartat att bo i Stockholm.

Foto: Scanpix

Fick spjut i magen – stämmer IAAF

Golden Globe i Rom. Franske längdhopparen Salim Sdiri fick ett spjut i levern under galan. Nu stämmer han internationella friidrottsförbundet. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan