Arbetsmarknaden

Svårt ta semester för små­företagare

Publicerad 2010-06-28 08:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Semesterdrömmen stannar oftast vid en dröm för många småföretagare. Oro för ekonomin, svårt att hitta ersättare, ansvar för kunder och personalens förtur till ledighet anges som skäl till att de inte kan ta ledigt.

Tre av fyra småföretagare önskar att de kunde vara lediga längre under sommarmånaderna visar en färsk undersökning gjord av Företagarförbundet.

Hälften av de tillfrågade i undersökningen kan som mest pressa ut två veckors semester.

Fem procent uppger att de inte tar någon semester alls. Den ”egna ambitionen” anges av vissa småföretagare också som ett stort hinder för semester.

– Situationen är allvarlig. Vi har följt utvecklingen av semestervanor och arbetstider i flera år och arbetsbelastningen blir bara hög­re, konstaterar Camilla Littorin, förbundssekreterare på Företagarförbundet.

Många uppger enligt undersökningen att det är svårigheten att få lönsamhet i företaget som hind­rar dem att ta ledigt.

Lösningen till en friare och mer avkopplande blomstertid även för de alltmer ansträngda småföretagarna ligger i sänkta arbetsgivaravgifter, tror Camilla Littorin.

– Det stärker inte bara ekonomin i företagen. Det ökar också sysselsättningen och chanserna att få en rimlig avkastning.

Det är inte bara semesterdrömmar som spricker. Över huvud taget brottas småföretagarna med långa arbetsdagar enligt undersökningen.

Det är vanligt med 60 timmars arbetsvecka eller mer. Nära hälften av de drygt 1.400 småföretagare som svarat i undersökningen upplever att gränserna mellan arbete och övrig tid är otydliga, de är därför oavbrutet i ”tjänst”.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Foto: Scanpix Konkurrensen är bristfällig mellan storbankerna.

Storbankerna håller greppet

Misstänkt kartellbildning. Konkurrensen mellan storbankern har varit obefintlig i tio år. Konkurrensverket är starkt kritiskt.

”Svårt konkurrera med bolån.” Alla banker har samma inköpspris.

Konkurrensen är satt ur spel. Stendött på bankmarknaden.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix 40.000 anställda har tillgång till det nya journalsystemet.

Nu spärrar fler sina journaler

I Stockholm. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina uppgifter om aborter, missbruk och psykiska problem.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.