Svensk handel med Afrika når toppnivåer

Publicerad 2008-04-08 09:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Intresset för att göra affärer med Afrika är stort. Så stort att Exportrådet öppnar fem nya kontor där, bara i år. Kontinenten håller långsamt på att förvandlas från biståndstagare till handelspartner.

– Vi märker ett enormt intresse för Afrika som exportmarknad. Affärsklimatet mognar, vilket gör det lättare för svenska företag att komma in, säger Carl Hermelin, som är handelssekreterare på Exportrådet i Sydafrika.

Statistiken bekräftar bilden. Till hela kontinenten har exporten ökat med 234 procent sedan 1998. För några enskilda länder har den ökat långt mer. I vissa fall med tusentals procent.

Det ökade trycket har gjort att Exportrådet öppnat nya kontor i Angola, Nigeria, Kenya, Botswana och Namibia. Samtidigt har antalet anställda gått från 8 till 30 stycken.
De två oljeproducerande länderna Angola och Nigeria är exempel på nya populära handelspartner.

Svenska företag exporterade för 2,5 miljarder till Nigeria förra året. Det är en ökning på nära 1 300 procent sedan 1998. Under samma period ökade exporten till Angola med 703 procent, till att 2007 uppgå till nära 500 miljoner kronor.

– Angola har haft inbördeskrig i närmare trettio år. Här finns ingen infrastruktur. Det innebär både en chans och en risk för svenska företag. Det finns en enorm potentiell marknad för svenska produkter och svensk kunskap.

Samtidigt är det svårt att få saker transporterade från en plats till en annan när det inte finns fungerande vägar, säger Sandra Dias dos Santos Skogar, kontorschef på det nyöppnade kontoret i Luanda.

Angola är en av världens snabbast växande ekonomier, med en årlig BNP-tillväxt på mellan 20 och 30 procent. Efter 27 års inbördeskrig, som lämnat landet i ruiner, finns en enorm efterfrågan på de mest basala produkter.

Precis som i Nigeria sitter den angolanska staten på stora summor pengar tack vare landets oljetillgångar.

– Det finns hur mycket pengar som helst i Angola. De företag som finns här får betalt i kontanter, säger Sandra Dias dos Santos Skogar.

Med möjligheten till högre lönsamhet i Afrika för de svenska företagen kommer också större risker.

– Det finns affärsmöjligheter över hela Afrika, med högre lönsamhet än många andra marknader i världen. Men det finns samtidigt fortfarande politisk instabilitet. Det kommer att ta tid innan investerare börjar tänka långsiktigt i Afrika, säger Carl Hermelin.

Carl Hermelin tycker att svenska företag har hängt med bra i Afrika. Mycket bättre än i Mellanöstern, där svenskarna hade en omotiverat lång startsträcka.

– Det är nu det gäller att gå in i Afrika. Man ska inte vänta, då är det för sent, säger Carl Hermelin.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Bankaktier stiger på börsen

Stockholmsbörsen ligger på plus. Samtliga fyra storbanker stiger på börsen. Bäst går Nordea. Ett av klädbolagen är måndagens stora förlorare.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix Gott om män i styrelserummen.

Ont om kvinnor i styrelserna

”Måste ske en förändring för näringslivets skull.” Fyra av tio börsbolag saknar helt kvinnor i sina ledningsgrupper. Förändringen går mycket långsamt.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Det här vill företagen kontrollera. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.