Innovativa, finurliga problemlösare är den bild av svenskarna som ska förmedlas vid Sveriges paviljong vid världsutställningen i Shanghai. Kommittén bakom det svenska deltagandet hoppas på stärkta relationer med Kina.
Från en leråker till ett arkitektoniskt zoo. Så beskriver Annika Remble, generalkommissarie för den svenska kommittén, det område där årets världsutställning ska husera.
Bara den svenska paviljongen blir 3.000 kvadratmeter stor. Där inne ska de omkring 16.000 dagliga besökarna lära känna Sverige.
– Vårt tema handlar om Sverige som det lilla landet med de stora företagen, med innovationsanda och kreativitet, säger Carin Lembre från pr-företaget Springtime som har varit med och skapat den svenska utställningen.
Under de 184 utställningsdagarna besöks paviljongen av bland andra kung Carl Gustaf och kronprinsessan Victoria. Även näringsminister Maud Olofsson kommer till paviljongen, som är tänkt att vara en mötesplats där svensk-kinesiska relationer kan utvecklas.
– Det är viktigt att vi inte kommer med lösningar, utan visar på vår vilja att samverka med Kina för att förbättra de globala relationerna, säger Börje Ljunggren, styrelseledamot i kommittén och före detta ambassadör i Kina.
Han betonar att utställningens syfte är relationsbygge men att det finns utrymme för diskussion om mänskliga fri- och rättigheter.
– Det är inte realistiskt att isolera Kina. Jag tror att ett fördjupat utbyte gör att vi kan påverka mer. Utbyte och öppenhet hör ihop, precis som isolering och slutenhet, säger Börje Ljunggren.