Huvudkontoret blir kvar i Sverige. Innan slutet av 2008 ska samgåendet formellt genomföras, enligt pressmeddelandet.
Motivet till sammanslagningen är att "genom ökad konkurrenskraft i en gemensam koncern möta marknadens tilltagande utmaningar" skriver företagen i pressmeddelandet.
"Härigenom säkras förutsättningarna att bibehålla en förstklassig brev- och paketförmedling i de båda länderna" står det vidare.
Bolagen hoppas spara en miljard på samgåendet.
"Utöver kostnadssynergier inom IT, Inköp och Administration/shared services vilka uppskattas till cirka 1 miljard SEK per år, bedöms det också finnas omfattande operationella och finansiella synergier inom verksamheten" enligt pressmeddelandet.
Den nya koncernen kommer att ägas gemensamt av svenska staten, danska staten, företaget CVC och medarbetarna.
Det nya bolaget får en omsättning på cirka 45 miljarder svenska kronor och får 50.000 anställda.
VD i den nya koncernen blir Erik Olsson, idag vd för Posten.
- Vi verkar på en marknad i snabb förändring. Konkurrensen från utländska aktörer ökar när postmarknaden avregleras och den elektroniska kommunikationen utmanar traditionell brevverksamhet. Samgåendet mellan Posten och Post Danmark är ett offensivt steg i rätt tid för att möta dessa utmaningar, säger Erik Olsson, tillträdande vd och koncernchef i det nya bolaget.
Styrelseordförande blir Fritz H. Schur, styrelseordförande i Post Danmark.
- Både Posten och Post Danmark är välskötta företag. Med en koncern som verkar på flera marknader och med en mer konkurrenskraftig tjänsteportfölj, skapar vi en nordisk aktör med rätt förutsättningar att fullgöra sina respektive samhällsuppdrag, säger han i pressmeddelandet.
"Sveriges Näringsdepartement och Danmarks transportministerium och CVC Kapital partners har undertecknat en avsiktsförklaring om ett samgående mellan posten AB och Post Danmark A/S" står det i pressmeddelandet.
Avsiktsförklaringen är villkorat av riksdagsbeslut i Sverige och folketingsbeslut i Danmark samt konkurrensmyndigheters godkännande.
Beskedet kom vid 12.30-tiden och presenterades på en presskonferens som startade då.
Näringsminister Maud Olofsson har under morgonen informerat de berörda utskotten i riksdagen, skriver TT.
Den svenska Posten och den danska motsvarigheten Post Danmark håller vid lunchtid en presskonferens i Stockholm, och en presskonferens senare i eftermiddag i Köpenhamn.
- Kan inte säga så mycket om det här. Du kan ju se själv vilka som deltar. Det är en nyhet som berör båda våra länder, säger Frank Nilsson, pressekretare hos Maud Olofsson till DN.se.
TT skriver att syftet med affären är att skapa en stark nordisk bas och säkra samhällsservicen. Fackförbundet Seko är positivt till beskedet och tror att detta kommer att vara bra för medlemmarna.
Mer inom kort.