Musikbranschen i förändring

Svenskar Apples mardröm

Publicerat 2008-10-31 11:03

Musiktjänsten Spotify drog in 150 miljoner kronor mitt under finanskrisen.

Häromveckan var det smygpremiär för musiktjänsten som redan fått 300.000 att anmäla sitt intresse.

Den reklamfinansierade gratisversionen är inte lanserad på bred front ännu. Men alla stora skivbolag är ombord och häromveckan var det premiär för betalversionen av Spotify i åtta länder. För en hundralapp i månaden får användaren obegränsad tillgång till så gott som all världens musik.

- Vi vill vara den bästa musikspelaren på marknaden. Inom 2 till 3 år tror jag vi har 20 miljoner användare, säger Spotifys grundare Martin Lorentzon, som tidigare grundade det börsnoterade annonsnätverket Tradedoubler.

Spotifys andra upphovsman, vd Daniel Ek, nickar instämmande. De två träffades när Daniel sålde en IT-lösning till Tradedoubler.

Våren 2006 startade de Spotify med ambitionen att bygga en laglig musiktjänst som följde fildelarnas konsumtionsmönster. Till skillnad från Apples musikbutik Itunes laddas låtarna aldrig ned på hårddisken utan "strömmas" bara igenom datorn, något som löser många upphovsrättsliga knutar.

- Vi ville skapa något som var lika bra eller bättre än piratsajterna. Man ska kunna spela upp musiken direkt, skapa spellistor som man skickar till varandra och snabbt söka fram musiken, förklarar Martin Lorentzon.

Enligt uppgift till DN drog Martin Lorentzon in cirka en halv miljard kronor när han sålde sina aktier i Tradedoubler. Av dessa har han investerat 50 miljoner kronor i Spotify, som i dag har 50 anställda i fem städer.

De senaste veckorna, mitt under finanskrisen, har bolaget lockat till sig ytterligare 150 miljoner kronor från de nordiska riskkapitalbolagen Creandum och Northzone Venture Partners. Investeringen värderar bolaget till cirka 850 miljoner kronor.

Samtidigt som Spotify växer snabbt bygger man på sin serverpark och förbereder för en våg av nya användare. Gratisversionen har redan öppnats för 10.000-tals specialinbjudna musikfans och 300.000 köar inför den stora lanseringen om några månader.

- Det här kan bli riktigt stort. Vi tror att 2 till 15 procent av våra användare blir betalande prenumeranter. Resten kommer att använda gratisversionen, säger Martin Lorentzon.

Läs mer: Musiktjänsten Spotify lanseras

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Ekonomi

Även Europabörserna lyfte. Marknaden reagerade på hopp om ett EU-sponsrat räddningspaket till Grekland.

Kvartalsrapporter - Två tunga förluster

SAS varslar 505 i Sverige...

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 29

... totalt försvinner 650 jobb Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

... totalt försvinner 650 jobb

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 54

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex miljarder kronor räcker inte till. 22

SAS förlustdrabbat. Sedan millenieskiftet har SAS gått med förlust under sju av tio år. 2

DN Börs:

DN Börs: SAS-aktien rasade på börsen efter rapporten.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius.

DN:s börskrönikör Patricia Hedelius. Jansson kan komma att ifrågasättas. 14

Stor skillnad mellan SAS och Saab ”Staten är redan delägare i SAS. Det är en väsentlig skillnad”, säger SAS-chefen Mats Jansson. 8

Swedbanks förlust större än väntat Foto: Scanpix

Swedbanks förlust större än väntat

Rörelseförlust på 1.673 miljoner kronor. ”Ser vi möjligheten till vinst för helåret 2010.” 25

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Det var lite sämre på många ställen.

DN Börs:

DN Börs: Så går det för Swedbank-aktien.

Fler kvartalsrapporter

Alfa Laval höjer utdelning. Redovisar stor vinst.

Kraftigt vinstlyft för Tele 2. 1.112 miljoner kronor före skatt.

NCC:s vinst oväntat hög. Analytiker hade räknat med vinst och styrelsen föreslår utdelning på 6 kronor.

Bolagsrapporterna slår mot börsen

Fallande handel på Stockholmsbörsen vid öppning. SAS-rapporten tyngde börsen inledningsvis, men fram mot lunchtid vände börsen uppåt.

Bostadspriserna under lupp Hasse Holmberg / Scanpix

Bostadspriserna under lupp

Riksbanken letar nya verktyg. Tillsätter utredning om riskerna på den svenska bostadsmarknaden. 15

Hopp om räddning för Grekland Foto: Ariel Schalit / AP

Hopp om räddning för Grekland

Eu:s centralbankchef avbryter resa och återvänder till Europa. Har fått marknaden att hoppas på att ett EU-paket för Grekland är på gång.

Greklands regering vill höga pensionsåldern som krisåtgärd. ”Patriotism i dag betyder att alla måste hjälpa till”

Borg ser allvarligt på Greklands kris. Felbedömning av underskottet har ”allvarligt undergrävt trovärdigheten för finanspolitiken i Grekland”. 1

2.000 Prius återkallas i Sverige Foto: AFP

2.000 Prius återkallas i Sverige

Problemen fortsätter för Toyota. Inga olyckor rapporterade i Sverige. 4

Lasse Swärd, DN:s motor- reporter: Ekonomisk jättesmäll, varumärket kan klara sig. 3

Toyota stäms – och återkallar fler bilar. Efter problem med både broms- och gaspedaler. 7

Teknik

Atomuret som håller tiden

Bättre GPS-tjänster. Drar sig en sekund på tre miljarder år.

Allt fler kopplar datorn till tv:n”

Läs Jonas Leijonhufvuds medieblogg.

Smartast vinner.

Smartast vinner. Så fungerar olika smartphone-modeller. 65

Isbrytare bytes mot JAS.

Isbrytare bytes mot JAS. Transatlantic kan köpa isbrytare från Kroatien för att stötta Saab:s Jas-affärer. 15

Miljardbelopp till vaccin.

Miljardbelopp till vaccin. Microsoftgrundaren ska under en tio år donera tio miljarder dollar till forskning och distribution av vacciner. 5

Rekorddyr ”låda” till salu.

Rekorddyr ”låda” till salu. En Giroux Daguerrétype, en av kamerahistoriens främsta rariteter är till salu. 4

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.