E-handel

Svenskar handlar mer via mobilen

Uppdaterad 2010-02-08 07:46. Publicerad 2010-02-07 13:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fler svenskar handlar på internet via sin mobiltelefon. Både företagen och konsumenterna tror att den köpvanan kommer att öka.

I senaste upplagan av den så kallade e-barometern, gjord i januari i år, svarar fyra procent av 1.000 tillfrågade att de handlat varor på nätet via sin mobil. När samma fråga ställdes för ett år sedan var andelen två procent.

Och även om andelen ännu är låg är intresset högt. Var fjärde tillfrågad kan tänka sig att e-handla i mobilen. Av cirka 1 500 e-handelsföretag som också tillfrågats i undersökningen — från Handelns utredningsinstitut, Svensk Distanshandel och Posten — tror 55 procent att mobilen kommer att öka i betydelse i handeln de närmaste tre åren.

Men mobilens framgångssaga hänger på varan och tekniken. De vanligaste skälen till att inte handla via mobil är att bildskärmen är för liten, uppkopplingen för långsam eller att telefonen helt enkelt inte har internet.

Därför anses enkelhet i sökbarhet samt i beställnings- och betalningsfunktioner vara avgörande. Vanligaste produkter att köpa via mobilen är böcker, dataspel, skivor och filmer — som alla är enkla att hitta information om och att beställa.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för en rad länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.