Svenskar litar inte på mäklare

Uppdaterad 2010-12-14 10:51. Publicerad 2010-12-14 10:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bara 5 procent känner förtroende för fastighetsmäklare, visar en färsk undersökning. Vi måste bli mer öppna, säger Fastighetsbyråns vd Lars-Erik Nykvist.

Undersökningen, baserad på 1.001 svar, är tråkig läsning för landets fastighetsmäklare. Visst, de får lite bättre betyg än bilhandlare. Men att bara 5 procent litar på de personer som håller i de flesta personers största affär någonsin i livet är inte särskilt uppmuntrande.

– Det här känns inte alls bra, det är jättedåligt. Vi får ta åt oss det, om folk upplever det så gör vi något fel, säger fastighetsmäklaren Pär Gunnarsson på Fastighetsbyrån.

Pär Gunnarsson tror att mäklare behöver bli bättre på att förklara hur de arbetar.

– Det är ju den största affär man gör i sitt liv, då måste man känna sig trygg.

Lars-Erik Nykvist, vd för Fastighetsbyrån, är noga med att betona att det låga förtroendetalet på 5 procent gäller när alla, oavsett om de gjort någon bostadsaffär eller inte, har svarat. När Reagera, som gjort undersökningen på beställning av Fastighetsbyrån, har frågat dem som verkligen har anlitat en fastighetsmäklare blir betyget högre, 70 procent säger sig vara nöjda.

Det verkar som om folk har förutfattade meningar om fastighetsmäklare. De tror att det inte går rätt till och det är många känslor inblandade när man gör en fastighetsaffär. I stridens hetta kan det vara svårt att förstå varför en del agerar som de gör, säger Lars-Erik Nykvist.

Han konstaterar att branschen lever på förtroende. Fastighetsbyrån har försökt att bättra på sitt rykte genom att införa något som kallas ”mystery man”. Det är personer som anonymt låtsas vara kunder och ställer mäklarna inför olika typer av problem.

– Det är ett sätt att hålla vår organisation på tårna. Bara vetskapen om att det finns ger fina resultat, säger Lars-Erik Nykvist.

Han vill att branschen ska bli mer genomskinlig, att kunderna ska förstå varje steg i vad som händer. Ett steg i det är att redovisa budgivningen öppet och ge en lista på buden efter att affären är genomförd. Fastighetsbyrån ger också numret till en oberoende budgivningskontrollant som de inblandade kan ringa om de misstänker att budgivningen inte har gått rätt till.

Nu är frågan om ni läsare tror på den här artikeln. Enligt samma undersökning är förtroendet för journalister ännu lägre; bara 4 procent har ett högt förtroende för journalister. Lägst hamnar bilhandlare som bara 1 procent litar på. Mest tror folk på läkare, 55 procent hyser förtroende för den yrkeskåren.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Ekonomi

Foto: AFP Bankias huvudkontor i Madrid.

Spansk bank ropar efter miljardhjälp

Begär 19 miljarder euro av regeringen. Spaniens fjärde största bank Bankia är illa ute och ber därför om ekonomisk hjälp. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Sänkt betyg för svenska banker. Nordea och Handelsbanken. 22 0 tweets 22 rekommendationer

Svajig börsvecka. Skuldkrisen påverkade Stockholmsbörsen.

Kreditbetygsbjässarna. Därför får de marknaden att skälva. 12 1 tweets 11 rekommendationer

Vad vet du om skuldkrisen? Visa vad du kan i frågesporten.

Foto: Scanpix

Lehman Brothers stämmer Sverige

På halv miljard. Ett konkursbo efter den kraschade investmentbanken Lehman Brothers stämmer svenska staten för ett antal affärer . 12 5 tweets 7 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år. 11 0 tweets 11 rekommendationer

Foto: Scanpix

Byggstrejken är avblåst

Så blir avtalet. Efter en långdragen konflikt kom Fackförbundet Byggnads och arbetsgivarna till sist överens. 15 7 tweets 8 rekommendationer

Foto: Scanpix

Apples vd nobbar enorm utdelning

Tackar nej till över halv miljard. Apples vd Tim Cook vill inte ha den aktieutdelning som andra Apple-anställda får ta del av. 16 7 tweets 9 rekommendationer

Apple-vd tjänar mest i USA. Så mycket drog han in i fjol. 54 1 tweets 53 rekommendationer

Kan du Apple? Briljera med dina kunskaper i frågesporten.

Mer från förstasidan

Seger i premiären

Träningsmatch i Oslo. Roy Hodgsons premiär som engelsk förbundskapten gav en 1–0-seger mot Norge – men inte mycket mer.

Fler träningsmatcher. Danmark, Holland och Tyskland förlorade.

Skulle rädda sina barnbarn – omkom

Drunkningsolycka vid Sätrabadet. En kvinna omkom när hon skulle rädda sina två barnbarn när de kom ut på djupt vatten. 7 7 tweets 0 rekommendationer

Foto: Christine Olsson / Scanpix

Bengtsson vann på 4,35

Klar för EM. Stavhopparen Angelica Bengtsson är tillbaka efter skadorna. Hon vann lördagens tävling i tyska Holzminden. 8 7 tweets 1 rekommendationer

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan