Bonusar och löner

Swedbank backar inte om bonusar

Publicerad 2009-07-28 15:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Swedbank håller fast vid sina bonussystem. -Vi tycker att vi har en bra balans mellan fast och rörlig ersättning, säger Thomas Backteman på förlusttyngda Swedbank.

Krisdrabbade Swedbank brottas med enorma kreditförluster i Baltikum, samtidigt gör ett av bankens affärsområden sitt bästa halvår någonsin. Swedbank Markets, som omfattar aktiemäkleri, valuta- och räntehandel, ökade sitt resultat från 396 miljoner kronor det första halvåret i fjol till 1,5 miljarder kronor i år.

- Vi är inne i en diskussion om ersättningssystemen där vi diskuterar generella regler. Det kommer inte att innebära att vi inte betalar ut några ersättningar, men det kan leda till vissa begränsningar, säger Thomas Backteman, koncernkommunikationsdirektör på Swedbank, till TT.

Han menar också att inom affärsområdet Markets är det arbetstagarnas marknad och för att locka de bästa måste lönerna och bonusar vara utformade därefter.

Aktieägarnas vd Günther Mårder tycker att finanskrisen gett bankerna ett gyllene tillfälle att lugna ned den skenande lönekarusellen. Finanssektorn har drabbats hårt och många varslade och arbetslösa letar efter nya jobb. När det gäller Swedbanks bonusar tycker Mårder att det är viktigt att tänka på vilka signaler banken sänder ut.

- Självklart ska goda insatser premieras, men samtidigt sänder man ut ett budskap som kan vara väl magstarkt för övriga anställda och aktieägare som varit med om bankens nyemission, säger Mårder till TT.

Swedbank har infört ett bonustak på 600 miljoner kronor för de anställda inom Markets att dela på. Banken har hittills i år avsatt 294 miljoner kronor till rörliga ersättningar för Swedbanks Markets. Samtidigt pågår ytterligare diskussioner inom Swedbank om hur banken ska hantera den känsliga bonusfrågan när ett affärsområde gör rekordresultat samtidigt som koncernen redovisar en miljardförlust och måste göra sig av med anställda.

Swedbank redovisade en rörelseförlust på 1,8 miljarder kronor för årets andra kvartal och planerar att göra sig av med 3 600 anställda fram till 2010.

Facket ger ett försiktigt godkännande till att Swedbank betalar ut bonus till ett affärsområde samtidigt som koncernen gör en förlust.

- Vi tycker inte att det är fel att göra så, men jag har inte sett alla uppgifter, säger Leif Karlsson, kommunikationschef på Finansförbundet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Ekonomi

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix

Bolånetaket stänger ute många yngre

Kontantinsatsen avskräcker unga. Det krävs större kontantinsats för bostadsköp än tidigare. Bolånekunder under 25 år har i stort sett försvunnit.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Pruta på bostaden

Ditt livs viktigaste köp. Experten tipsar om hur du lyckas pressa priset.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.