Swedbank är en tudelad koncern. En del, där den svenska rörelsen ingår, går utmärkt. Trots en djup lågkonjunktur är kreditförlusterna måttliga och verksamheten går med stora vinster.
Den svenska rörelsen till exempel går med 1,9 miljarder i vinst efter kreditförluster. Och Swedbank Markets, där handeln i räntor, valutor och aktier ligger, gick med drygt 1,2 miljarder i vinst.
Den andra delen av koncernen består av den baltiska verksamheten och internationella rörelsen, i huvudsak Ukraina. Och de har utvecklats till katastrofer.
Av de samlade kreditförlusterna - konstaterade och reserveringar för i framtiden befarade - på 6,8 miljarder kronor svarar de tre baltiska staterna för 4,2 miljarder. Förlusten i Baltikum ligger på nästan 3 miljarder kronor.
I den internationella rörelsen ligger kreditförlusterna på 2 miljarder kronor. Och förlusten hamnar på 2,9 miljarder kronor. Dessa dystra siffror beror på ett enda land: Ukraina.
Swedbank antyder att banken är på väg att lämna Ukraina - och kanske också Ryssland. I rapporten skriver ledningen att man har omvärderat de båda länderna och att man ska utveckla verksamheterna där ”med en lägre ambitionsnivå”.
Dessutom skriver Swedbank ner värdet på sin verksamhet i Ukraina med 1,3 miljarder kronor.
På en fråga på en presskonferens om Swedbank ska lämna Ukraina blev svaret från koncernchefen Mikael Wolf svävande, men han slog i varje fall fast att man inte kommer att växa där.
Banken skriver att den inte kan utesluta en nedskrivning av värdet på den baltiska verksamheten. Dessutom kommer ett besparingsprogram som ska minska kostnaderna med 15 procent i Baltikum.
Men på en telefonkonferens på torsdagsmorgonen slog Mikael Wolf fast att Baltikum fortfarande tillhör bankens hemmamarknad.
– Vi står fast vid verksamheten i Baltikum, sade han.
Däremot ska kostnaderna minska i den baltiska rörelsen med 15 procent, från nuvarande nivå. Det innebär att det blir färre kontor och färre anställda.
Processen har redan börjat. För ett år sedan hade Swedbank 9.200 personer anställda i Baltikum. I dag är den siffran nere i 8.300.
I reserveringar för befarade kreditförluster, ingår 3,7 miljarder kronor i så kallade gruppvisa reserveringar, det vill säga banken gör generella reserveringar för länder och sektorer. Av dessa gäller 1,9 miljarder Baltikum, 1,4 miljarder Ukraina och 400 miljoner kronor gäller Sverige.
Swedbank har också tvingats ta en engångskostnad på 346 miljoner kronor för felaktiga fondavgifter in fondbolaget Swedbank Robur.
Innan dessa reserveringar och nedskrivningar var kvartalet utmärkt för Swedbank, med en rörelsevinst på 4,8 miljarder kronor.
– Det finns en stark underliggande intjäningsförmåga, sade Mikael Wolf.
Mikael Wolf spår att tillväxttakten i osäkra fordringar – det som ligger bakom reserveringar för kreditförluster – kommer att avta mot slutet av året. Det kommer också att leda till att reserveringarna så småningom sjunker.