Analytiker hade, enligt Reuters, i genomsnitt räknat med en rörelsevinst på 1 787 miljoner kronor.
Styrelsen föreslår en utdelning på 5:30 kronor per aktie.
Räntenettot steg till 4 994 miljoner kronor, från 4 527 miljoner kronor. Provisionsnettot minskade till 2 126 miljoner kronor, från 2 538 miljoner kronor.
Totalt uppgick intäkterna till 8 518 miljoner kronor, jämfört med 7 958 miljoner kronor motsvarande period året före.
Kostnaderna steg till 4 809 miljoner kronor, från 4 590 miljoner kronor. Kreditförlusterna ökade till 3 709 miljoner kronor, från 3 368 miljoner kronor.
Om framtiden skriver vd Michael Wolf att de osäkra utsikterna med risk för recession i Europa gör det svårt att spå utvecklingen framöver.
"Vi planerar för ett svagt scenario och fokuserar på kostnadsutvecklingen. Vår ambition är att minska kostnaderna under 2012 med cirka 1 miljard kronor, exklusive rörliga personalkostnader, jämfört med 2011", skriver han i rapporten.
Enligt vd Michael Wolf är Swedbank i dag väl rustat för för externa chocker och morgondagens kapitalkrav på bankerna.
– Vi välkomnar det nya regelverket eftersom vi tror att det kommer att gynna samhället. Det kommer att göra aktieägare och inte skattebetalare ansvariga för framtida förluster i banksektorn. Men det kommer att komma med en ökad kostnad för sektorn, som kommer att behöva delas av alla intressenter — aktieägare, kunder och anställda, säger han.
Under 2012 ska Swedbank spara omkring en miljard kronor, men räknar inte med några ytterligare personalnedskärningar än vad som meddelats tidigare.
Enligt Michael Wolf ska Swedbank bli bättre på att kommunicera till kunderna att de högre marginalerna på bolån inte kompenserar för kostnaderna för att följa det nya regelverket för banker.
– Debatten om detta kan bara hanteras genom att vara väldigt öppen. Vi kommer att visa våra marginaler men också våra kostnader, säger han.
– Jag tycker att debatten måste bli mer saklig. Det som är lite intressant är att en så stor del av vår omvärld tror att vi lånar upp på reporäntan. Det finns noll koppling mellan reporäntan och vår råvarukostnad. Om däremot riskerna i omvärlden går ner kommer det att komma kunderna tillgodo, säger han.
Banken gör en goodwillnedskrivning i den lettiska verksamheten med 1,9 miljarder kronor. Det var de svenska kapitalkraven för bankerna som presenterades i november i fjol som gjorde att man tvingades göra nedskrivningen, skriver Swedbank i rapporten.
Kreditförlusterna i den svenska bankrörelsen ökade något under andra kvartalet i fjol. Swedbank väntar sig högre kreditförluster i Sverige i år än i fjol, men ser än så länge ingen dramatisk försämring, sade finanschef Göran Bronner till journalister vid en rapportpresentation. Kreditförlusterna i den svenska bankrörelsen uppgick till 216 miljoner kronor under fjärde kvartalet.
– Det är en hög vinstnivå, säger finansminister Anders Borg (M) till TT om de fyra storbankernas samlade vinster förra året och ökningen jämfört med året innan.
Han hoppas att bankerna förstår att de bör hålla inne mycket av överskottet för att klara de nya kraven på ökat kapital i bankerna. Vinsterna ger också utrymme för att sänka räntemarginalerna, anser han.
Och samhällsekonomin behöver stimulans, en kick genom lägre räntor kan vara en sådan, enligt finansministern.
– Det som gör bankvinsterna känsliga just nu är ju att samhällsekonomin i grund och botten skulle må väldigt bra om räntekostnaderna gick ner, för vi har en avmattning i ekonomin, vi har väldigt låg inflation och det vore en fördel om vi fick en något lägre bolånemarginal, säger Borg.
Han förstår inte riktigt, säger han, kritiken mot honom för att skälla mycket på bankerna men samtidigt inte använda sin makt som finansminister för att påverka banksektorns vinster.
– Det är en konstig diskussion. De enda som gynnas av att vi inte diskuterar bolånemarginaler, vinster och bonusar är bankerna och bankägarna. Det här är en diskussion som jag och allmänheten bör delta i för den sätter press på bankerna att ändra sina beteenden, säger Borg.