Handeln med aktier på börsen i Amsterdam i Spyker har stoppats ”i avvaktan på ett pressmeddelande”, enligt uppgift från den nederländska finansmarknadsmyndigheten. Samtidigt uppges i USA-press att GM och Spyker ”är nära” en överenskommelse om Saab.
En person som ska vara insatt i turerna kring Spyker, Saab och GM säger till nättidningen Detroit Free Press att en överenskommelse om försäljning av Saab Automobile till den holländska sportbilstillverkaren ”är nära”.
Uppgiftslämnaren vill vara anonym med hänvisning till att överenskommelsen ännu inte är underskriven. USA-tidningen publicerade uppgiften tidigt på tisdagsmorgonen, lokal tid, strax efter klockan 15 svensk tid.
När handeln med Spykeraktien vid 14-tiden på tisdagen stoppades på Amsterdambörsen låg den på plus 2,8 procent, efter att under gårdagen rusat i höjden med omkring 80 procent.
– Vi kommer att kunna ge mer information senare, men just nu kan jag inte säga någonting och jag kan inte garantera att jag kan ge besked i dag, säger Mike Stainton, talesperson för Spyker Cars.
Beror handelsstoppet för Spykers aktier på Saabaffären?
– Det är en slutsats som du är fri att göra, men inget jag kan kommentera, säger Mike Stainton.
Spykers aktie fortsatte uppåt direkt på tisdagsmorgonen, men har sedan sjunkit under dagen.
Till ekonomisajten E 24 säger Spykers vd Victor Muller efter handelsstoppet:
– Jag kan inte kommentera nu, men det kommer definitivt ett besked senare i dag.
Exakt vad han syftar på är dock oklart.
– Vi har ingen information att delge i nuläget, säger John McDonald, talesperson för General Motors, till TT.
Liksom tidigare hänvisar han till att GM kommer att meddela alla nyheter kring Saabaffären på sin hemsida.
Enligt Hans Lindblad (M), statssekreterare på finansdepartementet, informerades regeringen om att handeln med Spykeraktien skulle stoppas.
– Men vi har ingen ytterligare information. Jag vet bara att GM och Spyker fortsätter att prata och det tycker vi är bra, säger han till TT.