Microsoft

Microsoft kräver att Google tar bort 500.000 länkar

Publicerad 2012-05-25 21:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Internetjätten Google har fått ett krav från datajätten Microsoft. De kräver att Google tar bort 500.000 länkar.

Många av länkarna som Microsoft nu kräver ska tas bort går till pirathemsidor där användarna kan hämta hackade versioner av Microsoft program.

Google menar att krav om att ta bort länkar kan vara ett hot mot informationsfriheten och att det därför är viktigt att föra statistik över vilka ansökningar de får in, skriver danska Politiken.

Det är inte bara storföretag likt Microsoft som kräver att Google går in och raderar gamla länkar, även regeringar runt om i världen hör av sig, enligt Google. Under den senaste tiden har antalet förfrågningar exploderat. Google menar att de numera kan få 250.000 förfrågningar i veckan, vilket är mer än under hela 2009.

Ungefär 97 procent av de som vill att länkar ska tas bort får också det beviljat, enligt Google. 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Tvångsarbetade över ett år. Tre personer i Ohio har åtalats för att med giftormar och kamphundar tvingat en kvinna att utföra hushållsarbete.

Foto:AP
 

Ny lag otillräcklig. 617 fall av sexuell grooming har polisanmälts, men bara fem fall har lett till en fällande dom. Det visar en kartläggning gjord av Brå.

Camilla, 13: Jag har lärt mig att aldrig lämna ut uppgifter om mig själv.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: