Telia Sonera redovisar en vinst efter finansnetto på 6,9 miljarder kronor för fjärde kvartalet 2009. Det kan jämföras med vinsten motsvarande period 2008 på 6,5 miljarder kronor.
Därmed överträffade Telias Soner men vd Lars Nyberg, analytikernas förväntningar. I genomsnitt räknade analytikerna med en vinst på 6.7miljarder kronor, enligt Reuters sammanställning.
Jämfört med ett år tillbaka sjönk visserligen omsättningen något. För det fjärde kvartalet 2009 blev omsättningen 27,4 miljarder kronor, jämfört med 28,1 miljarder kronor ett år tidigare.
Resultatet gör att styrelsen föreslår en utdelning på 2:25 kronor per aktie. Det är en höjning med 25 procent. Det innebär att aktieägarna får dela på totalt 10,1 miljarder kronor, jämfört med 1:80 kronor per aktie i fjol.
Rörelseresultatet exklusive av- och nedskrivningar (ebitda), och dessutom exklusive engångsposter, blev 9 miljarder kronor, jämfört med 8,3 miljarder kronor fjärde kvartalet 2008.
Här låg analytikernas förväntningar på 8,8 miljarder kronor, enligt Reuters.
Telia Sonera räknar med att omsättningen i lokala valutor och exklusive förvärv blir något högre i år än i fjol. Men valutakursförändringar kan enligt bolaget få en "betydande" påverkan på de belopp som redovisas i svenska kronor.
Ebitda-marginalen före engångsposter väntas öka något jämfört med 2009.
Den "påverkbara kostnadsmassan" väntas under 2010 vara på samma nivå som i fjol, det vill säga 33,6 miljarder kronor, i lokala valutor och exklusive förvärv.
Investeringarna, enligt måttet capex, i förhållande till omsättningen väntas vara något under 15 procent 2010.