Svenska bolag i odemokratiska länder

Telia Soneras koncernchef tvingas gå i förtid

Publicerad 2012-10-10 00:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Telia Soneras koncernchef Lars Nyberg kommer att sluta i förtid. Jakten på en ersättare är i full gång, erfar DN. Ifrågasatta affärer i Eur­asien, märkliga kontakter med Uzbekistans hårdföre diktator och en polisutredning om mutbrott blev för mycket.

Enligt de ursprungliga planerna skulle Lars Nyberg sluta som koncernchef för delstatliga Telia Sonera i december 2013. Slutet ligger dock tidsmässigt närmare än så, erfar DN.

Källor med insyn i rekryteringsarbetet uppger att jakten efter en efterträdare för Nyberg har påskyndats. Telia Soneras styrelse har gett uppdraget till en av Europas topprankade rekryterings­firmor.

Ett skäl är den senaste tidens plågsamma bolagsaffärer med regimerna i Eurasien.

– Vi kan utgå ifrån att vd-skiftet sker före den tidigare planerade avgången i slutet av nästa år. Den här typen av rekryteringsprocesser drar man i vanliga fall inte i gång så mycket som femton månader i förväg, säger en person med insyn i rekryteringsprocessen.

I Telia Soneras ägarled gnisslar det också betänkligt efter en serie ifrågasatta affärer. Många anser att Lars Nyberg blivit en belastning.

I våras när det framkom att Telia Sonera var inblandat i en avlyssningsskandal i nära samarbete med säkerhetstjänster i bland annat Vitryssland och Azerbajdzjan samlades de största ägarna med finansmarknadsminister Peter Norman (M) i spetsen.

Staten har också krävt att styrelsen ska få ny kompetens. Här handlar det troligtvis om nya ledamöter, inte att ordföranden Anders Nar­vinger tvingas gå. Att på kort tid byta både vd och styrelseordförande för ett så stort företag som Telia Sonera är knappast aktuellt.

Flera ägare anser att Lars Nyberg har tagit kritiken mot affärerna i Eurasien för lättvindigt. Swedbank Robur har i flera år ifrågasatt affärerna i Uzbekistan och övriga Eur­asien.

Redan i våras i samband med avlyssningsskandalen sålde Swedbank Roburs hållbarhetsfonder hela sitt innehav, värt en halv miljard kronor. Även Nordea har sålt stora delar av innehavet och AMF Pension funderar på vad de ska göra med sitt innehav i Telia Sonera.

Just nu driver överåklagare Gunnar Stetler vid riksenheten mot korruption en utredning där det finns misstankar om grovt mutbrott och grovt penninghäleri kopplat till en av Telias Soneras bolagskontakter. Misstänkta för brotten är två personer bakom ett Gibraltarregistrerat bolag, Takilant, som står dottern till Uzbekistans diktator Islam Karimov nära.

Telia Sonera köpte rättigheten till en 3g-licens av bolaget Takilant. Enligt utredningsmaterialet har en av de misstänkta ett svenskt bankkonto i Nordea. Som DN berättat tidigare hävdar dock flera källor att Telia Sonera varit aktivt till att kontot kunnat öppnas.

På Nordeakontot finns för närvarande nära 200 miljoner kronor frusna. Åklagaren har begärt pengarna i kvarstad under den pågående brottsutredningen kring ­personerna bakom Gibraltar­bolaget ­Takilant. Kvarstadsförhandlingarna hålls i tingsrätten i dag, onsdag.

Lars Nyberg uppgav när uppgifterna om penningtransaktionerna mellan Takilant avslöjades för några veckor sedan att han skulle avgå om uppgifterna om mutbrott stämde. Nu har han tillsatt en egen extern utredning som ska reda ut begreppen.

– Frågan om vd är en styrelse­fråga. Det kan inte företaget kommentera, men det är ingen hemlighet att Nybergs kontrakt går ut i december nästa år, säger Thomas Jönsson, informationschef på Telia Sonera.

DN har utan framgång sökt styrelse­ordföranden Anders Narvinger.

Läs mer:

Telia Sonera har kopplingar till fler ljusskygga bolag

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Unik svensk dom. Stanislas Mbanenande, 54, döms till livstids fängelse för folkmord i Rwanda 1994.

Foto:Scanpix

Traditionsenligt firande med skål. Anne Heberlein skriver om den svenska alkoholkulturen, och anar att du kommer att bli irriterad medan du läser.

 
Foto:Arkitektmuseet Designern Jean Paul Gaultier.

premium Jean Paul Gaultier. En gatumodeinfluerad och könsöverskridande designturne besöker Stockholm. Kreationerna är signerade en fransk rebell.

Foto:Berti Enevåg Ericson/Scanpix

Parterna talar inte med varandra. Busstrejken fortsätter en andra dag och det finns inget som tyder på att den avblåses under helgen. 4 2 tweets 2 rekommendationer 0 rekommendationer

Foto:SL

Hur påverkar strejken lokaltrafiken? Vilka linjer är inställda? När kommer trafiken igång igen? SL chattade med läsarna.

Karta: Så går SL:s bussar. Många linjer inställda under strejken.

Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: