Günther Mårder, tillförordnad vd på Aktiespararna, är mycket kritisk till förslaget.
- Det är riktigt magstarkt och det är nästan svårt att tro att det är sant. De verkar sakna taktkänsla när man tar fram ett sådant här förslag inför bolagsstämman.
Volvokoncernen har drabbats hårt av finanskrisen och den skenande lågkonjunkturen. Totalt ska koncernen minska sina drygt 100 000 anställda med över 16 200, både fasta tjänster och konsulter. I Sverige, där Volvo haft runt 30 000 anställda, ska 7 700 bort.
- Förutom alla anställda som förlorar sina jobb får Volvos aktieägare ingen utdelning och Volvos underleverantörer drabbas hårt. I det läget är det magstarkt att komma med nya chefsbonusar.
- Det verkar nästan som man söker konflikt med de anställda och aktieägarna. Man undrar vilken värld de lever i. Det här är allvarligt.
Volvos ersättningskommitté motiverar bland annat sitt förslag med att det är viktigt att ledande befattningshavare inte lämnar bolaget.
- Vart skulle de dra. Det är bara att titta på hur arbetsmarknaden ser ut, säger Günther Mårder.